Контраст contrast
Шрифт
Сховати налаштування hide
United for Justice. United for Nature – у Києві розпочалася міжнародна конференція присвячена екологічним викликам, повʼязаним із руйнівним впливом російської агресії

«Довкілля не має географічних або часових кордонів. Шкода, завдана в одній країні, впливає на екосистеми за її межами. Сьогодні провідні світові експерти з охорони довкілля та міжнародного права, урядовці і лідери громадянського суспільства зібралися в Києві, аби обговорити можливі шляхи забезпечення відповідальності за шкоду, завдану довкіллю внаслідок війни, та сприяння «зеленому» відновленню України», – заявив Генеральний прокурор Андрій Костін під час відкриття міжнародної конференції високого рівня United for Justice. United for Nature.

Відкрили конференцію Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, Голова Офісу Президента України Андрій Єрмак, Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець, Єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс, Єврокомісар з питань навколишнього середовища, океанів і рибальства Віргініюс Сінкявічюс, а також Голова Консультативної місії ЄС Рольф Холмбо.

Генпрокурор наголосив, що Україна як країна демократичного світу дотримується Додаткового протоколу 1 до Женевських конвенцій, який забороняє методи ведення війни, що завдають масштабної, довготривалої та серйозної шкоди природному середовищу. Однак російські військові навмисно обирають своєю мішенню довкілля, повністю усвідомлюючи наслідки для України та інших країн.

Андрій Костін зауважив, що вкрай важливо створити дієві правові механізми для забезпечення відповідальності за шкоду, завдану довкіллю внаслідок збройних конфліктів, як на державному, так і на індивідуальному рівнях. На цій конференції не лише розглядатимуться поточні виклики, а й буде закладено основу для формування майбутнього міжнародного права.

«Ніхто не хоче жити в суспільстві, де процвітає злочинність. Зараз суспільством, де скоюються міжнародні злочини, є Земля. Ми повинні об'єднатися, аби захистити нашу планету заради майбутніх поколінь. United for Justice –United for Nature», – наголосив Генпрокурор.

До повномасштабної агресії росії світ розглядав вплив воєн на екологію здебільшого у статусі «супутніх втрат». Проте масштаби шкоди, спричиненої цією війною, довели, що ця перспектива має змінитися.

За оцінкою Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, загальні збитки довкіллю України вже перевищують 58 млрд доларів США.

Близько 30% території України (понад 180 000 кв км) заміновано – це вдвічі більше за площу Португалії. Україна – найбільш замінована країна в світі.

Забруднено ґрунти, повітря, водні ресурси. Лише внаслідок горіння нафтопродуктів до атмосфери потрапило близько 500 тис тонн токсичних речовин. Сміттям та уламками забруднено понад 17000 км. У водні об’єкти потрапило понад 1,5 млн тонн забруднюючих речовин. Близько 600 видів тварин опинилися під загрозою зникнення. А підрив Каховської ГЕС став найбільшою техногенною катастрофою з часів Чорнобиля.

Довкілля не має кордонів. Згубні наслідки цієї війни люди відчуватимуть десятиліттями, і далеко за межами України. Її вплив є глобальним, отже глобальними мають бути і зусилля із протидії агресору.

Головна мета заходу – об’єднати зусилля світової спільноти, аби забезпечити належну оцінку екологічних збитків, спричинених війною, та повну відповідальність за воєнні злочини проти довкілля.

У конференції, організованій Офісом Генерального прокурора і Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів, беруть участь лідери думок, міністри, представники Робочої групи високого рівня з питань екологічних наслідків війни, створеної при Офісі Президента України, міжнародних програм ООН, інституцій Європейського Союзу, Міжнародного кримінального суду, провідні експерти в галузі міжнародного права та екологічної безпеки.