Контраст contrast
Шрифт
Сховати налаштування hide
«United for Justice: Bucha – The Hague» – у Бучі на найвищому рівні обговорили шляхи притягнення до відповідальності агресора

У річницю звільнення Бучі від російської армії у місті пройшла конференція «United for Justice: Bucha – The Hague».

«Київщина – перший регіон, який Сили оборони України звільнили від російського окупанта. Рік тому, в Бучі, ми вперше побачили справжнє звіряче обличчя режиму, який десятиріччями стверджував, ніби є цивілізованим. Хоча діяв прямо протилежно, нехтуючи всіма нормами міжнародного права», – зазначив Генеральний прокурор Андрій Костін, відкриваючи захід.

«Буча – це лише одне з десятків імен українських трагедій. Одна з перших трагедій, про які дізнався світ. Кожен українець за рік і місяць вторгнення носить у собі свою Бучу», – зазначила дружина Президента Олена Зеленська під час свого виступу.

Вона також наголосила на необхідності справедливого покарання для російських воєнних злочинців.

«Це важливо не лише для постраждалих і не лише для України. Це важливо для світу. Щоб убивства мирних людей у світі не стали нормою. Щоб жодному диктатору не спало на думку повторити десь геноцид. Щоб більше в жодній країні світу діти не мали ховати батьків на своїх ігрових майданчиках, а батьки не оплакували розстріляних в автівках дітей. Щоб слово «Буча» означало не лише трагедію, а й невідворотність покарання», – резюмувала Олена Зеленська.

Конференцію відвідали Четверта Президентка Республіки Хорватії Колінда Грабар-Китарович, Генеральна прокурорка Литовської Республіки Ніда Грунскієне, заступник голови Консультативної місії ЄС з питань реформування сектору цивільної безпеки в Україні Маура О'Салліван.

«Відстежуючи почерк російських злочинців, ми бачимо, що вони діють не випадково. Це навмисна стратегія знищення України як держави і українців як нації. Відповідальність за ці злочини має нести як держава (російська федерація), так і персонально ті, хто віддавав злочинні накази та виконував їх, хто підбурював ненависть і підживлював несправедливу війну», – заявив Андрій Костін.

«Російська жорстока та невиправдана агресія триває. Подібні злочини фіксуємо в більшості інших українських міст, які перебували під окупацією. І скільки ще жахливих відкриттів на нас чекає із визволенням нових територій?» – зазначив Андрій Костін.

Відповідь на питання притягнення до відповідальності російських злочинців – це відповідь на питання, у якому світі житимуть наші діти. У світі, де панує Закон, життя, здоровʼя й права людини та державні кордони є недоторканними? Чи у світі, де панує груба сила, де диктатори безкарно поневолюють свої народи та розв’язують загарбницькі війни проти мирних сусідів?

«Трибунал над найвищим військово-політичним керівництвом країни-агресора є необхідною умовою відновлення справедливості та миру для України та світу», – констатував Генпрокурор.

Особистими історіями пережитого поділилися свідки того, що відбулося в Бучі. Машина пані Катерини має 153 отвори від куль внаслідок розстрілу російськими військовими. Вона дивом залишилася живою, дивом змогла поранена евакуюватися з трирічним сином. Пані Ірина зі сльозами розповіла, як у неї на очах вбили коханого чоловіка. Її будинок вигорів вщент.

Бучанський храм у перші дні вторгнення обстріляли військові держави-агресора. Його настоятель отець Андрій розповів, як разом з вірянами виживали під час окупації, а також як спільними зусиллями збирали і ховали тіла розстріляних та закатованих мирних мешканців Бучі.

Протягом року на Київщині побували численні друзі та партнери України з усього світу. Вони бачили на власні очі наслідки російських злочинів. Всі одностайні в тому, що ці жахіття не повинні повторитися в Україні і ніде в світі.  

Серед питань, які обговорили на конференції – аналіз наслідків окупації Бучанського району і скоєних злочинів, особливості розслідування і переслідування причетних, ознаки геноциду в діях російської армії, притягнення до відповідальності архітекторів цих злочинів – найвищого військово-політичного керівництва рф.

«Високо ціную рішення Прокурора Хана підтримати створення спеціальної робочої групи, яка ще більше поглибить співпрацю між нашими командами», – заявив Андрій Костін.

Участь у конференції «United for Justice: Bucha – The Hague», зокрема, взяли Prof. Payam Akhavan, Senior Fellow at Massey College/Special Adviser on Genocide at ICC, Wade McMullen, SVP of Programs and Legal Strategy, Robert F. Kennedy Human Rights, Wayne Jordash, Global Rights Complianceш. Онлайн виступили Президент Євроюсту Ладіслав Хамран, Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан, Єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс, виконавчий директор Європолу Катрін Де Болле. Модерувала захід відома публічна діячка Катерина Осадча. 

Жахіття Бучі не повинні повторитися ніде у світі

Вступне слово Генерального прокурора Андрія Костіна на конференції United for Justice: Bucha—The Hague

Пані та панове, шановні учасники!

Радий вітати вас сьогодні тут у Бучі. У вільній українській Бучі.

Київщина — перший регіон, з якого Сили оборони України вигнали ворога. Який звільнили від російського окупанта.

Взагалі, з початком повномасштабного вторгнення ми часто повторюємо слово «вперше».

Вперше з часів Другої світової війни на європейському континенті одна держава здійснила неспровокований, нічим не виправданий акт агресії проти іншої.

Після звільнення Київщини ми вперше побачили справжнє звіряче обличчя режиму, який десятиріччями стверджував, ніби є цивілізованим. Хоча діяв прямо протилежно, нехтуючи всіма нормами міжнародного права.

Цей “наліт цивілізованості” зник без сліду, коли на вулицях звільненої Бучі ми побачили тіла мирних мешканців, вбитих пострілами в потилицю. Розстріляні цивільні авто з тілами жінок і дітей. Катівні, в яких людей мучили та вбивали лише за те, що вони українці. Свідомо знищені житлові будинки, для мешканців яких власні домівки стали домовинами. Вже не кажучи про мародерство, масове та повсюдне.

Мабуть, вперше російські окупанти побачили світ відносно близький географічно, але настільки відмінний ціннісно та світоглядно. І, як справжні варвари, взялися знищувати та розграбовувати його.

Символічно і страшно, що багато з тих, хто постраждав від злочинів агресора, стикнулися з російською ордою вже не вперше. У затишних передмістях Києва мешкало багато переселенців з Донбасу, які залишили свої рідні місця після російської окупації у 2014-му.

Вони починали все з нуля із мрією про мирне життя.

Ці мрії злочинний режим спробував зруйнувати знову. Проте, не зміг.

Внаслідок російського вторгнення було зруйновано лише літак “Мрія”, тут поряд, в аеропорту Гостомеля, в перші дні війни. Тоді, завдяки звитязі Сил Оборони України, атака була відбита. Ці бої змінили перебіг війни, врятували Київ та всю країну.

Рік тому, на початку квітня, люди почали повертатися у свої домівки. Відновлювати будинки, загоювати душевні рани та знову жити мирним життям.

Ніколи не перестану дивуватися мужності та людяності українців. Разом, підтримуючи одне одного, вони проходять крізь жахіття війни та мають сили жити далі, працювати, творити, втілювати мрії…

І літак, до речі, також буде відбудовано.

Що можемо ми зробити заради цих дивовижних людей та заради памʼяті тих, кого сьогодні немає з нами, чиї життя забрала війна?

Наш обовʼязок як представників Закону — відновити справедливість. Для цього маємо відбудувати пошкоджену агресором міжнародну архітектуру справедливості, так само як українці відновлюють свої, звільнені від ворога, домівки.

Не лише заради України та Українців.

Відповідь на питання притягнення до відповідальності російських злочинців — це відповідь на питання, у якому світі житимуть наші діти. У світі, де панує Закон, де життя, здоровʼя й права людини та державні кордони є недоторканними? Чи у світі, де панує груба сила, де диктатори безкарно поневолюють свої народи та розвʼязують загарбницькі війни проти мирних сусідів?

Протягом цього року, тут, на Київщині, побували численні друзі та партнери з усього світу. Вони бачили на власні очі наслідки російських злочинів. Ми одностайні в тому, що ці жахіття не повинні повторитися. В Україні та ніде у світі.  

Не маємо права допустити безкарності за злочини російського режиму. І необхідною умовою для цього є індивідуальна відповідальність найвищого військового та політичного керівництва країни-агресора за найтяжчі міжнародні злочини.

Ми неймовірно вдячні міжнародній спільноті, міжнародним організаціям, державам-партнерам за те, що ви з нами у цій боротьбі за справедливість та притягнення злочинців до відповідальності. Саме завдяки вашій підтримці вперше в історії міжнародні злочини документуються та розслідуються в реальному часі під час конфлікту. Зібрано величезний об'єм доказів.

Ми вдячні громадянському суспільству, медіа та звичайним громадянам, які також залучені до документування фактів злочинів ворога. Також хочу відзначити потерпілих та свідків за їх сміливість говорити, за їх сміливість пам'ятати та за їх сміливість обговорювати емоційно складні питання та ситуації.

І врешті решт, дозвольте також висловити свою вдячність колегам — прокурорам та слідчим.

Збір інформації дозволив нам виявити механізми скоєння міжнародних злочинів Росією та її союзниками. Ми бачимо у цих злочинах навмисну стратегію, спрямовану на знищення України як держави та українців як нації.

Багато з цих звірств були скоєні саме тут, у Бучі. Багато з них мають ознаки геноциду. Сподіваюся, що всі ці докази призведуть до безпрецедентних результатів. Справедливість переможе, а винні будуть притягнені до відповідальності. Як в Україні, так і перед міжнародними судами та трибуналом.

Нещодавно ми стали свідками історичного рішення Міжнародного кримінального суду. Як зазначив Президент Зеленський, тепер необхідно притягти до відповідальності керівництво Росії на історичному рівні.

Сьогодні у нас є нагода обговорити наявні та бажані методи для того, аби побудувати мережу повної та всеосяжної відповідальності за міжнародні злочини.

Заради всіх жертв та всіх тих, хто пережив жахіття війни.

Заради тривалого миру та стабільності в Україні, в Європі та у всьому світі.

Тож до роботи, шановні друзі.

Дякую!