Контраст contrast
Шрифт
Сховати налаштування hide
Прокурори на захисті довкілля: Подано позов про оскарження аукціону з продажу спецдозволу на видобуток торфу на території пам’ятки «Макове болото»

Прокурори Спеціалізованої екологічної прокуратури (СЕП) звернулися до Господарського суду міста Києва з позовом про скасування рішень Державної служби геології та надр України щодо продажу спеціального дозволу на користування надрами у межах пралісової пам’ятки природи «Макове болото» на Рівненщині.

У січні 2024 року Служба провела електронний аукціон, на якому продано дозвіл для видобування торфу на території «Макового болота» упродовж наступних 20 років. Це є грубим порушенням законодавства: у 2021 році ця територія отримала найвищий природоохоронний статус пралісової пам’ятки природи місцевого значення, згідно з яким суворо заборонена будь-яка діяльність, повʼязана із втручанням в життя екосистеми.

Такий статус об’єкт отримав через критичну важливість для збереження та розвитку екосистеми України. Він є одним з найбільших масивів природних заболочених лісів Полісся – площа пралісу складає 259,8 га. Там знаходяться ліси віком до 160 років, а також унікальні рослини і тварини, які можуть проживати лише в зазначених умовах. Низка з цих тварин занесена до європейського Червоного списку та Червоної книги України.

Видобуток торфу призведе не лише до руйнації унікальної екосистеми території та знищення флори та фауни, але й негативно вплине на зміну клімату, оскільки торф накопичує в собі атмосферний вуглець, який збільшить концентрацію парникових газів. Це прямо суперечить екологічним та кліматичним зобовʼязанням України, визначеними Єврокомісією для повноцінної євроінтеграції.

Збереження таких памʼяток вкрай важливе в умовах повномасштабного вторгнення. З 24 лютого 2022 року щонайменше 20% природно-заповідного фонду України зазнали руйнувань, ще близько 3 мільйонів га лісів постраждали внаслідок бойових дій. Збереження довкілля України – пріоритет в роботі як профільних відомств, так і органів правопорядку.