Контраст contrast
Шрифт
Сховати налаштування hide
Прокурори на захисті державних інтересів: на Миколаївщині захищено пам’ятки археології - кургани

Коментують: начальник Управління представництва інтересів держави в суді Миколаївської обласної прокуратури Тетяна Стояна та науковий співробітник Інституту археології НАН України Олександр Смирнов.

За позовами органів Миколаївської обласної прокуратури усунуто перешкоди у користуванні чотирма пам’ятками археології місцевого значення – курганами епохи пізньої бронзи та раннього заліза на території Баштанського та Первомайського районів області. 

Ці пам’ятки археології, всупереч вимог законодавства, були передані у власність громадян у складі земель сільськогосподарського призначення. 

Виявивши такі випадки, органи обласної прокуратури звернулися до суду із позовами про усунення перешкод державі в особі Миколаївської обласної військової адміністрації користуватися цими пам’ятками. 

Кургани - це поховальні споруди періодів з IV тисячоліття до н.е по II тисячоліття н.е: від Стародавньої Греції та Риму, кочівників, черняхівської культури, Середньовіччя і аж до османського часу. 

Під час розкопок курганів археологами знайдено велику кількість золотих прикрас, побутових речей, різноманітного посуду та одягу знатних осіб скіфів та сарматів, зброї та обладунків половецьких воїнів, статуї скіфських вождів, антропоморфні стели та інші артефакти. 

Незаконне перебування курганів у приватній власності та безконтрольне їх розорювання при здійсненні сільськогосподарських робіт призводить не лише до руйнування зовнішнього шару пам’ятки, але і до втрати можливості дослідження їх вмісту, а відтак - безцінної інформації про археологічні культури, які населяли нашу країну протягом тисячоліть. 

Задоволення таких позовів сприяє збереженню для наступних поколінь безцінних надбань предків як складової історії та національної самосвідомості українців, особливо в умовах військової агресії рф, яка прагне знецінити наші історичні надбання.

На розгляді в судах наразі залишається 3 справи цієї категорії. Робота продовжується. Прокурори підготували ще 4 такі позовні заяви.