Контраст contrast
Шрифт
Сховати налаштування hide
На європейській конференції із захисту довкілля говорили про вплив російської агресії на екологію

В Римі завершила роботу міжнародна конференція 4 Networks Conference, присвячена захисту довкілля, співпраці та застосуванню екологічного законодавства в рамках ЄС. Окрема сесія конференції була присвячена ситуації в Україні та впливу війни на навколишнє середовище.

В «Українській сесії» цьогорічної 4 Networks Conference у якості спікерів взяли участь радник Генерального прокурора Максим Попов і керівник Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генпрокурора Борис Індиченко, а також голова Державної екологічної інспекції Ігор Зубович, народний депутат Олена Криворучкіна, секретар науково-експертної ради Держекоінспекції Андрій Мороз.

Представники Офісу Генпрокурора показали в динаміці, як російська збройна агресія охоплює значну частину території України та призводить до серйозної і масштабної  шкоди довкіллю: знищуються ліси, морські екосистеми, забруднюються річки та ґрунти, гине флора і фауна.

Борис Індиченко зазначив, що прокурори вже зафіксували понад 265 воєнних злочинів проти довкілля та 14 випадків екоциду. Найбільш масштабний з них – підрив греблі  Каховської ГЕС у червні 2023 року, що спричинило затоплення 80 населених пунктів на території близько 610 кв км земель, загибель 33 осіб та надзвичайний руйнівний вплив на навколишнє середовище України.

До розслідування й оцінки наслідків цих злочинів залучають експертів з різних сфер та громадські організації. Зокрема, Офіс Генпрокурора сформував міжнародну команду з 10 правників і 3 технічних експертів. Прокурорів і слідчих на постійній основі консультують профільні фахівці та науковці. 

«На прикладах цих зафіксованих злочинів ми показали європейським колегам, як російська агресія знищує довкілля. За ступенем серйозності, тривалості та широкомасштабності вони є чи не найбільшим екологічним злочином на Європейському континенті. Довкілля не має громадянства та кордонів, тож документування екологічної шкоди і притягнення винних до відповідальності має бути нашим спільним завданням», — підкреслив Максим Попов.

Також члени української делегації обговорили майбутню співпрацю з професійними спільнотами IMPEL та EnviCrimeNet. 

За результатами конференції її учасники наголосили на необхідності об’єднувати зусилля для визначення екологічної шкоди, завданої російською агресією довкіллю України.

Міжнародна конференція 4 Networks Conference організована Мережею ЄС з імплементації та забезпечення дотримання екологічного права (IMPEL), Мережею поліцейських у боротьбі з екологічними злочинами (EnviCrimeNet), Європейською мережею екологічних прокурорів (ENPE) та Форумом суддів Європейського Союзу з питань довкілля.