Контраст contrast
Шрифт
Сховати налаштування hide
Андрій Костін на United for Justice. United for Heritage: Намір росії – стерти нашу історію, руйнуючи культурну спадщину України

Понад 400 учасників взяли участь у міжнародній конференції високого рівня United for Justice. United for Heritage – Об’єднані заради справедливості. Об’єднані заради збереження культурної спадщини, що відбулася сьогодні у Києві.

Захід об’єднав провідних фахівців з усього світу задля оцінки масштабів завданих збитків культурній спадщині України та забезпечення притягнення до відповідальності росії за воєнні злочини.

«Значна частина злочинної політики росії спрямована на намагання стерти нашу національну ідентичність та культуру. Повномасштабне вторгнення вже призвело до пошкодження або знищення понад 900 об'єктів культурної спадщини. Окупанти пограбували понад 40 українських музеїв, викрадено десятки тисяч експонатів», – наголосив під час конференції Генеральний прокурор Андрій Костін.

За його словами, попередні оцінки збитків, завданих війною культурі України, сягають 19 мільярдів доларів США.

«Світу потрібен прецедент покарання за вандалізм і дикунство у сфері культури. Це матиме величезне значення для всього людства, для захисту і збереження надбання нашої цивілізації, у всіх частинах світу та на всіх континентах», – підкреслив на відкритті заходу Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

У межах конференції заявили, що в Україні буде створено спеціальний державний реєстр. Туди будуть внесені усі знищені або пошкоджені внаслідок російської агресії об’єкти культурної спадщини. Реєстр буде одним із інструментів визначення розмірів компенсацій від рф.

Генпрокурор повідомив, що наразі здійснюється понад 60 розслідувань щодо злочинів проти культурної спадщини.

«Масштабність і цілеспрямованість цих злочинів є ще одним свідченням намірів Кремля здійснити геноцид українського народу. Це намір кожного дня вбивати наших громадян. Це намір позбавити нас майбутнього, навмисно викрадаючи в України десятки тисяч наших дітей. І це намір намагатися стерти нашу історію, знищуючи нашу культурну спадщину. Саме так виглядає геноцид. Тому сьогодні ми об'єднані заради того, щоб весь світ знав, що росія буде покарана за всі воєнні злочини», наголосив Андрій Костін.

До учасників також звернулися Президент Євроюсту Ладіслав Хамран, Міністр юстиції Республіки Польща Адам Боднар, Генпрокурор Румунії Алекс-Флорін Флорента, Генпрокурор Литви Ніда Грюнскене та Генеральний прокурор Латвії Юріс Стуканс.

Онлайн виступили Європейський комісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс, Гендиректор Директорату з прав людини та верховенства права РЄ Крістос Джакомопулос, Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан. 

На полях конференції відбулися чотири конструктивні та плідні дискусії. У них взяли участь т. в. о. Міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв, заступниця Міністра юстиції України Ірина Мудра, народний депутат України, голова української делегації в ПАРЄ Марія Мезенцева, американський юрист, радник Міністерства юстиції США Ілай Розенбаум, координатор АСА Клінт Вільямсон, його заступник Вейн Джордаж, фронтмен українського гурту «Антитіла» Тарас Тополя, голова правління ГО «Опора» Ольга Айвазовська, програмний директор Фонду «Відродження» Роман Романов та інші.

Увага доповідачів першої панелі була зосереджена на злочинах проти культурної спадщини, а також на тому, що має вплив на надбання українського народу.

«Без культури немає нації – є лише населення, і немає країни – є лише територія. Сьогодні країна-агресор, як і вже декілька століть, свідомо чинить культурний геноцид проти України. Агресивна війна, яку веде рф, щоденно призводить до збитків серед нашого надбання, тому ми не можемо відкладати питання культури «на потім» – ми маємо опікуватися ними вже сьогодні, – підкреслив на ній Ростислав Карандєєв.

Учасники другої – обговорили боротьбу з незаконним обігом та розкраданням культурних цінностей. На наступних панелях закцентовано увагу на подальших кроках для адвокації та підзвітності, а також ролі суб’єктів громадянського суспільства.