7 млн грн щомісячно від «кришування» нелегальної торгівлі у підземних переходах – викрито злочинне угруповання (ФОТО)
13.05.2021

Київською міською прокуратурою спільно з Управлінням СБУ в м. Києві та Київській області проведено обшуки в учасників злочинної групи, які спільно зі службовцями КМДА організували систематичне вимагання та отримання коштів з суб’єктів господарювання за незаконну оренду торгових точок у підземних переходах на території центральних районів міста Києва. Кримінальне провадження розслідується за ч. 2 ст. 189, ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 368 КК України.

За даними слідства, учасники злочинного угруповання, до складу якого увійшло близько 20 осіб, у тому числі, колишній народний депутат, а також чинні та колишні депутати Київської міської ради, за попередніми даними щомісяця отримували від 5 до 7 млн грн доходу від оренди торгових точок, нелегально облаштованих у підземних пішохідних переходах станцій метро у Шевченківському, Солом’янському, Печерському та Голосіївському районах столиці.

Встановлено, що, починаючи з 2012 року КМДА передала у користування «інвесторам» 228 підземних пішохідних переходів на умовах, що приватні фірми самі здійснюватимуть ремонти і прибирання та боротимуться із стихійною торгівлею. При цьому їм було надано право безконтрольно встановлювати в підземних пішохідних переходах торгові точки у будь-якій кількості, без обмежень.

Одним із таких «інвесторів» у 2012 році став депутат Київради, голова однієї з постійних комісій, який контролював значну кількість посередницьких структур, що здавали ці торгові площі в суборенду. При цьому жоден з «інвесторів» не дотримувався своїх зобов'язань – не ремонтував переходи та не покращував їх технічний стан, займаючись лише організацією торгівлі.

У 2016 році Верховний Cуд України визнав незаконними майже всі вказані інвестиційні договори як такі, що є уявними та спрямованими на приховування угод з оренди об'єктів комунального майна.

Попри це, з 2016 року до цього часу учасниками злочинної групи вчиняються дії, спрямовані на незаконне вимагання та отримання грошових коштів від суб’єктів підприємницької діяльності, що здійснюють роздрібну торгівлю у підземних пішохідних переходах.

Згідно розподілених ролей, учасники злочинної групи, систематично кожного місяця збирали платню з «орендаторів» та забезпечували їхню діяльність шляхом незаконного підключення до електромереж комунальних підприємств, за що підприємці їм сплачували окремо. Розмір щомісячної платні з однієї торгівельної точки лише за оренду приміщень становила від 10 до 15 тис грн.

За даними слідства, до схеми «кришування» нелегальної торгівлі у підземних переходах причетний колишній народний депутат України 7-го і 8-го скликань, за що він регулярно отримує грошові кошти від членів угруповання.

12 травня 2021 року на підставі ухвал суду проведено 14 одночасних обшуків, у тому числі за місцями проживання депутата Київської міської ради, який за оперативною інформацією організував і контролював вказану злочинну схему; колишнього народного депутата України 7-го і 8-го скликань, який сприяв незаконній діяльності злочинної групи; одного з керівників Федерації боксу України, який є довіреною особою екснародного депутата.

Наразі у ході обшуків вилучено документи, чорнові записи, а також грошові кошти у сумі близько 350 тис доларів США, з яких 250 тис – у колишнього народного обранця.

Слідчі дії тривають.

За результатами проведених в межах кримінального провадження слідчих дії, у підземних переходах станцій метро «Либідська» та «Арсенальна» розпочався масовий демонтаж торгівельних точок та МАФів.

Нагадаємо, відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

кількість переглядів: 790