Програма відновного правосуддя для неповнолітніх – за рік від кримінальної відповідальності звільнено 115 дітей
16.04.2021

За ініціативи Офісу Генерального прокурора рік тому, 17 квітня 2020 року, по всій Україні почала діяти «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину». Мета пілотного проєкту – максимально раннє виведення із кримінального процесу та ресоціалізація у суспільне життя дітей, які вперше стали підозрюваними у вчиненні нетяжкого або середньої тяжкості злочину.

За цей час завдяки ювенальним прокурорам у співпраці з Міністерством юстиції, ЮНІСЕФ та громадською організацією «Фундація DEJURE» участь у програмі відновного правосуддя взяло 176 неповнолітніх, з яких 125 завершили її з позитивним результатом.

115 дітей вже довели суду, що можуть визнавати та виправляти свої помилки, примирилися з потерпілими, відшкодували завдані збитки, за допомогою спеціалістів відкоригували поведінку, а тому кримінальні провадження стосовно них були закриті.

До прикладу, у Кіровоградській області підліток, який вчинив кримінальне правопорушення за фактом керування мотоциклом з порушенням правил дорожнього руху, що спричинило потерпілому тілесне ушкодження середньої тяжкості (ч. 1 ст. 286 КК України), під час проходження програми щиро розкаявся у вчиненому і повністю відшкодував потерпілому витрати на лікування. І в березні 2021 року його визнано судом таким, що не представляє суспільну небезпеку, та звільнено від кримінальної відповідальності у зв’язку зі зміною обстановки. В іншому випадку, йому б могло загрожувати максимальне покарання у вигляді обмеження волі строком до 3 років.

А в Донецькій області серед 26 дітей, які пройшли передбачені програмою заходи, хлопцю, який через втрату батька пішов на злочин та вчинив крадіжку, була надана кваліфікована психологічна допомога, що сприяло усвідомленню ним своїх вчинків та виправленню ситуації. Підліток не лише повернув вкрадене майно, а й допоміг потерпілому, який є інвалідом, встановити паркан.

Нагадаємо, пілотний проєкт реалізується на базі системи надання безоплатної правової допомоги. Спільний наказ про продовження та поширення на національному рівні принципу відновного правосуддя для неповнолітніх підписали Міністерство юстиції України та Офіс Генерального прокурора.

кількість переглядів: 126