Ірина Венедіктова обговорила з експертами необхідні зміни для збереження результатів реформи органів прокуратури (ФОТО)
08.04.2021

Під головуванням Генерального прокурора Ірини Венедіктової відбулася зустріч із експертами щодо змін до законодавства, необхідних для завершення реформи прокуратури. Також учасники обговорили наступні практичні заходи для забезпечення проведення атестації, відновлення роботи органів прокурорського самоврядування, безперервності дисциплінарних та кваліфікаційних процедур після 1 вересня 2021 року.

«Зараз наше завдання не тільки зберегти та захистити результати реформи, але й закінчити її і наповнити правильним духом не лише по формі, але й по змісту. Необхідно забезпечити функціонування прокуратури як незалежної, професійної та ефективної інституції. Кадрове перезавантаження має послідовно продовжитися формуванням сталої практики із встановленням компетентнісних фільтрів у поєднанні з вимогами щодо доброчесності. Також ми маємо закріпити дієву дисциплінарну процедуру, відкритий процес призначення на адміністративні посади. Прокуратура має бути конкурентоспроможною, відповідати сучасним вимогам світу та суспільства, тому всі ці механізми потребують експертного обговорення», – наголосила Ірина Венедіктова.

Основна увага під час обговорення була зосереджена на вирішенні питань, пов’язаних із припиненням 1 вересня 2021 року дії тимчасових положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури».

«Нам необхідно закріпити застосування однакових правил, щоб після 1 вересня підставою для роботи в прокуратурі так само була атестація. Таким чином ми проведемо атестацію осіб, які з об’єктивних причин її не проходили, а також тих, хто поновлений на посадах за рішеннями судів», – додала Генпрокурор.

Наразі на розгляді Верховної Ради України перебувають законопроекти, якими пропонується урегулювання питань, пов’язаних із завершенням реформи органів прокуратури, зокрема, підвищення ефективності механізму добору прокурорів, який має застосовуватись з 1 вересня 2021 року, а також забезпечення своєчасного початку діяльності органу, що здійснює дисциплінарні провадження стосовно прокурорів, а також Ради прокурорів України.

На думку експертів, після завершення реформи індивідуальна доброчесність має трансформуватись в інституційну доброчесність, а норми етики та процес розгляду дисциплінарних скарг – стати репутаційним дороговказом для прокурорів за які дії настає неминуче покарання. І провідну роль в цьому має відігравати прокурорське самоврядування, яке найближчим часом має поновити свою роботу.

Під час зустрічі експерти висловили також своє бачення щодо внесення змін до законодавства, які б дозволили молодим спеціалістам після здобуття вищої юридичної освіти претендувати на посаду прокурора. За ініціативою Офісу Генпрокурора Парламент має розглянути можливість виключення вимоги до кандидатів на посаду прокурора щодо наявності дворічного стажу роботи в галузі права.

«Після очищення рядів в нас великий кадровий голод, тому законодавче спрощення процедур добору допоможе нам наповнити інституцію і мати змогу вирощувати спеціалістів для себе. Випускники зможуть розпочати з роботи прокурором-стажистом», – відзначила Генпрокурор.

Наразі ж триває активна підготовка до оголошення першої хвилі добору на вакантні посади прокурорів у нових окружних прокуратурах, які розпочали роботу з 15 березня.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

кількість переглядів: 2576