Генеральний прокурор підписала ще два інформаційних повідомлення до Офісу Прокурора МКС (ФОТО)
12.10.2021

В Офісі Генерального прокурора відбулося засідання Міжнародної ради експертів з питань злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту. До неї увійшли 4 представники прокуратури, 13 українських та 6 міжнародних експертів.  

Цей дорадчий орган створений для підтримання сталої комунікації з неурядовими, науковими та міжнародними організаціями й експертами щодо актуальних проблем із дотримання прав людини в умовах збройного конфлікту та шляхів їх розв’язання.

До засідання Ради вперше приєдналися міжнародні експерти, які розповіли про свій досвід організації досудового розслідування воєнних злочинів і злочинів проти людяності, про складнощі, з якими їм доводилося стикатися, та дали рекомендації про шляхи їх подолання.

«У серпні ми розпочали процес формування команди фахівців, яка допоможе нам бути більш ефективними в притягненні до відповідальності за воєнні злочини та злочини проти людяності. Тепер ми маємо практично повний склад нашої експертної ради, до нас приєдналися міжнародні експерти. Наше першочергове завдання – розробити та затвердити стратегію нашої подальшої співпраці. Перед нами спільна мета – вдосконалення роботи на національному рівні та продовження співпраці України з Міжнародним кримінальним судом задля початку повноцінного розслідування ситуації стосовно подій в Криму та на Донбасі», - зазначила Генеральний прокурор.

Під час засідання Ірина Венедіктова підписала два нових інформаційних повідомлення до Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду.

Перше повідомлення, підготовлене Департаментом нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора стосується фактів публічного приниження українських військовополонених, затриманих представниками незаконних збройних формувань самопроголошеної «ДНР». Така практика публічного приниження затриманих та проведення фото- та відеозйомок з ними для подальшого розміщення матеріалів у відкритих джерелах інформації набула поширеного характеру.

У поданні йдеться про 3 інциденти: це так званий «парад полонених» 24 серпня 2014 року, учасниками якого стали 53 затриманих військовослужбовці; захоплення у полон 101 військовослужбовця батальйону спеціального призначення Нацгвардії України «Донбас»; і так званий «парад полонених» 22 січня 2015 року, учасниками якого стали 20 затриманих військовослужбовців.

Відповідно до Женевської конвенції про поводження з військовополоненими від 12 серпня 1949 року, затримані мали статус військовополонених та користувалися відповідними гарантіями, передбаченими міжнародним гуманітарним правом. Зважаючи на це, викладені у поданні факти мають попередньо кваліфікуватися як воєнний злочин у вигляді посягання на людську гідність, в частині образливого і принизливого поводження згідно статті 8 Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

На даний час ці епізоди досліджується у межах 10 кримінальних проваджень, у яких було повідомлено про підозру 10 особам. Досудові розслідування у кримінальних провадженнях тривають.

Друге інформаційне повідомлення підготовлене Донецькою та Луганською обласними прокуратурами спільно з Global Rights Compliance LLP («GRC») та Луганським обласним правозахисним центром «Альтернатива». У ньому йдеться про руйнування мостів у Донецькій та Луганській областях. Аналіз містить дані щодо 43 інцидентів з травня 2014 року по січень 2019 року. 26 із цих мостів є автомобільними, 10 – залізничними, 1 – пішохідний та 6 змішаного використання.

Більшість мостів були об’єктами місцевої інфраструктури, які використовувалися цивільним населенням для повсякденних потреб. Через їх руйнування було порушено сполучення між населеними пунктами, ускладнився безперешкодний проїзд екстрених служб першої допомоги, транспорту комунальних та аварійних служб.

Ці факти можуть бути кваліфіковані Офісом Прокурора Міжнародного кримінального суду як воєнні злочини за статтею 8 Римського статуту – умисне спрямування нападів на цивільні об'єкти під час міжнародного збройного конфлікту або знищення майна противника у міжнародному збройному конфлікті.

З 2015 року до Офісу Прокурора МКС направлено 24 інформаційні повідомлення про вчинення представниками РФ воєнних злочинів і злочинів проти людяності в Криму та на Сході України, 12 з них – у 2020-2021 роках. 6 із них стосуються подій у Криму, 6 –  на Донбасі.

кількість переглядів: 929