Генпрокурор на Одещині провела оперативну нараду з керівниками прокуратур щодо посилення боротьби з контрабандою (ФОТО)
09.07.2021

В рамках робочої поїздки на Одещину Генеральний прокурор Ірина Венедіктова провела в Ізмаїльській окружній прокуратурі оперативну нараду із керівниками Вінницької, Миколаївської, Одеської, Херсонської обласних прокуратур та Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону. Прокурори прозвітували про результати роботи та вплив на забезпечення законності з урахуванням специфіки південного регіону.

Генпрокурор наголосила на необхідності посилення протидії незаконному переміщенню товарів через державний кордон та порушенням митного законодавства, вжиття органами правопорядку та іншими державними органами узгоджених заходів до підвищення ефективності боротьби з контрабандою.

 «Ми маємо консолідувати зусилля, щоб припинити організовані потоки незаконного товарообігу і боротися з контрабандою жорстко, як з економічним тероризмом проти України. Вперше в історії України РНБО запровадила персональні санкції до топ-десятки контрабандистів та 79 юридичних осіб, пов’язаних з ними. Четвірка з топ-контрабандистів саме на території Одеської області займається протиправною діяльністю, пов’язаною із доставкою різних товарів із Європи і Китаю, поза митним контролем. Головне слідче управління СБУ здійснює досудове розслідування у 3 кримінальних провадженнях за фактами протиправної діяльності визначених у рішенні РНБО фізичних та юридичних осіб», – зауважила Генпрокурор.

За розрахунками спеціалістів, у результаті цих загрозливих для економіки процесів до держбюджету не надійшло щонайменше 300 мільярдів гривень. Більшість експортно-імпортних операцій вчиняється з порушенням митних правил, що призводить  не лише до втрати бюджету від ненадходження митних платежів, а й є передумовою для подальшої злочинної діяльності, спрямованої на ухилення від сплати податків, та легалізації незаконно здобутого майна.

«Кількість викритих кримінальних схем у цій сфері, поза сумнівом, поки не відповідає рівню злочинності. Однак цьогоріч діяльність з протидії контрабанді суттєво активізовано. Лише за 6 місяців відкрито більше двох сотень кримінальних проваджень, переважну більшість із яких вже скеровано до суду. У завершених провадженнях накладено арешт на майно на суму 779 тисяч гривень  - це в 7 разів більше, ніж торік. У середньому щоденно до суду ми направляємо по одному кримінальному провадженню щодо контрабандистів», – додала Генпрокурор.

Так, у квітні до суду скеровано обвинувальний акт стосовно чотирьох громадян Ізраїлю, які перемістили в контейнері через Одеський морський торгівельний порт, з приховуванням від митного контролю, розфасований в брикети кокаїн вагою майже 81 кілограм орієнтовною вартістю 30 мільйонів доларів США. А наприкінці червня затримано чергову велику партію кокаїну на 10 млн доларів, який прибув в морський порт «Південний» з Південної Америки та зберігався в контейнері в бананами.

«Порти Одещини, Миколаївщини, Херсонщини, попри те, що мають стратегічне значення для економіки України, вони є вдалим буфером для контрабанди товарів, передусім наркотичних засобів, сигарет, алкоголю – і тут всі органи мають посилити пильність. Загалом наразі за фактами контрабанди розслідується близько 4 сотень проваджень, кожне шосте з них – в регіонах, представників яких ми зібрали на нараді. Тож вимагаю невідкладно спрямувати зусилля на забезпечення належного викриття фактів контрабанди, передусім виявлення і ліквідацію організованих форм злочинності у цій сфері, притягнення до відповідальності винних осіб», – підкреслила Генпрокурор.

Учасники оперативної наради погодилися, що підхід до вирішення проблеми контрабанди має бути комплексним та складатися не лише з посилення контролю на митниці та кордоні, а й включати в себе певні законодавчі зміни, а також закриття прогалин на внутрішньому ринку, які дають життя контрабандним схемам.

 

кількість переглядів: 1639