Офіс Генпрокурора вимагає припинити експлуатацію аварійного Херсонського слідчого ізолятора
15.06.2021

Заступник Генерального прокурора Олексій Симоненко здійснив перевірку державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» та дільниць слідчого ізолятору в ДУ «Північна виправна колонія № 90» та ДУ «Дар’ївська виправна колонія № 10».

Представники Офісу Генпрокурора та Херсонської обласної прокуратури оглянули комунально-побутові приміщення та умови тримання в’язнів, з’ясували, чи є в них скарги на насильство і жорстоке поводження, застосування заходів дисциплінарно впливу, а також на стан забезпечення належним харчуванням, надання своєчасної медичної допомоги. Крім того, проведено особистий прийом ув’язнених.

В держустанові «Херсонський слідчий ізолятор» встановлено порушення  конституційних прав громадян щодо умов їх тримання, незабезпечення санітарних норм житлової площі на одну особу, а через аварійний стан адміністративних будівель та режимного корпусу наявна реальна загроза життю та здоров’ю в’язнів та персоналу установи.

Фактично для тримання в’язнів у СІЗО функціонує лише один корпус. Експлуатацію режимних корпусів № 2 та № 3 було припинено ще з 2014 року, оскільки їх визнано аварійними, а ув’язнених переведено до Миколаївського слідчого ізолятора, а також до дільниць слідчого ізолятора при ДУ «Північна виправна колонія № 90» та ДУ «Дар’ївська виправна колонія № 10».

У режимному корпусі №1 наразі тримається 427 осіб при ліміті 277. Тобто перевищення норми становить 150 осіб. Це призводить до того, що житлова площа на кожну із взятих під варту та засуджених осіб фактично становить від 1,3 до 1,8 м кв, що є порушенням не лише національного законодавства, а й ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Подальша експлуатація адмінбудівель та режимного корпусу № 1 ізолятора є неможливою, що підтверджено у травні 2021 року обстеженням експерта з визначення технічного стану будівель і споруд. За його висновком, орієнтовний термін їх експлуатації вичерпаний, а власнику рекомендовано відселення.      

За результатами перевірки та задля усунення виявлених порушень, в тому числі можливого припинення експлуатації установи, Міністру юстиції України внесено документ реагування.

«Ми маємо припинити порушення прав в’язнів в Херсонському СІЗО, тому мною сьогодні внесено вказівку Міністру юстиції з вимогою негайно вирішити питання щодо припинення використання аварійних приміщень та направлення в'язнів до інших установ попереднього ув’язнення. Їх можна перевести, зокрема, до дільниць слідчого ізолятора при ДУ «Північна виправна колонія № 90», де перебуває 92 ув’язнених за наявності 140 місць, а також ДУ «Дар’ївська виправна колонія № 10», ліміт якої становить – 110 осіб, а фактично тримається 55 взятих під варту осіб. Також їх можливо розмістити у Миколаївському та Одеському слідчих ізоляторах», - зазначив заступник Генерального прокурора Олексій Симоненко.

Органи прокуратури дбають про забезпечення прав громадян у місцях несвободи. Внаслідок виявлених порушень у 2021 році внесено понад три тисячі документів реагування, за результатами розгляду яких більше 2,2 тисячі посадових осіб притягнуто до відповідальності.

 

кількість переглядів: 1577