В Офісі Генпрокурора відбулася спільна нарада керівників правоохоронних та інших державних органів щодо захисту прав дітей (ФОТО)
01.06.2021

У вівторок, 1 червня 2021 року, під головуванням Генерального прокурора Ірини Венедіктової в Офісі Генпрокурора відбулася спільна нарада керівників правоохоронних та інших державних органів щодо стану протидії дитячій злочинності, захисту прав та інтересів дітей, які стали жертвами злочинних посягань, а також формування системи правосуддя, дружнього до дитини.

Участь у нараді взяли Уповноважений ВРУ з прав людини Людмила Денісова та Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба, Міністр соцполітики Марина Лазебна, Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет, Міністр юстиції України Денис Малюська, заступник Міністра внутрішніх справ Катерина Павліченко, Голова Нацполіції України Ігор Клименко, виконувач обов’язків Директора ДБР Олексій Сухачов, а також представники Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Офісу Ради Європи в Україні, міжнародних і громадських організацій.

Генпрокурор повідомила, що впродовж останніх років є тенденція до зниження дитячої злочинності в середньому на 9%, але, разом з цим, щороку щонайменше 3 тисячі дітей вчиняють протиправні діяння, половина з яких – тяжкі та особливо тяжкі.

«Цьогоріч більш ніж на чверть зменшилася кількість вчинених підлітками злочинів та на 21% – неповнолітніх, які скоїли кримінальні правопорушення. Спільно з Міністерством юстиції та за сприяння ЮНІСЕФ ми реалізували пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину», який став підґрунтям для запровадження практики відновного правосуддя на всій території України. Як результат, на сьогодні вже більше сотні підлітків судом звільнено від кримінальної відповідальності», - зазначила Ірина Венедіктова.

Існує тенденція, коли у низці злочинів, вчинених дітьми, винуватцями якраз є дорослі підбурювачі, які здебільшого уникають відповідальності, оскільки робота з їх виявлення зводиться до формалізму. Зокрема, із понад 300 вчинених неповнолітніми впродовж 2020–2021 років кримінальних правопорушень, пов’язаних з незаконним обігом наркотиків, та близько 400 відповідних адмінправопорушень, лише у двох випадках встановлено осіб, які збували небезпечні речовини дітям.

Понад 5 тисяч дітей лише за минулий рік постраждало від протиправних посягань, а цьогоріч число дітей-жертв вже зросло на 17%. Серед таких злочинів умисні вбивства та замахи на них. У 2020 році від таких злочинів потерпіло більше шести десятків дітей, а вже у 2021 році їх вчинено щодо 15 дітей.

Стрімко збільшується кількість спроб суїциду серед підлітків. В Україні цьогоріч лише за 5 місяців сталося 149 суїцидальних випадків.

«І це неприпустимо, що розслідування таких фактів здебільшого зводиться лише до формального збирання доказів про відсутність насильницьких дій щодо дітей. Упродовж 2020–2021 років жодній особі про підозру за фактом доведення дитини до самогубства не повідомлялося. Лише у 2019 році правоохоронці спромоглися скерувати до суду одне таке провадження на Харківщині. І це у той час, коли в Україні все частіше говорять про «групи смерті», адміністратори яких свідомо доводять підлітків до самогубств. Водночас, поширення інформації про існування таких призводить до того, що діти самі їх створюють», - зазначила Генпрокурор.

Ірина Венедіктова констатувала, що при розслідуванні проваджень цієї категорії непоодинокі випадки непроведення першочергових слідчих дій, що призводить до ризику втрати доказів, призначення недостатньої кількості експертиз, а також не забезпечується огляд технічних пристроїв, якими користувалася дитина - мобільних телефонів, комп’ютерів тощо, профілів у соцмережах.

«Спільні зусилля державних та правоохоронних органів, представників закладів освіти та батьків мають бути спрямовані на раннє виявлення дітей, що перебувають у зоні ризику, і проведення з ними профілактичної роботи. Це складні завдання, але ми живемо у непростому світі і простих рішень не буде. Це наша з вами відповідальність», - резюмувала Ірина Венедіктова.

Динаміка кримінальних правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості, вчинених стосовно дітей, свідчить – у 2020 році кількість таких злочинів збільшилася на 9%, у 2021 – уже на третину. Більше ніж наполовину минулого року зросло число дітей, потерпілих від зґвалтувань, а у 2021 році – майже на чверть. У більшості випадків сексуальне насильство над дітьми вчиняється особами з їх близького оточення, щонайменше 30% з них – родичі неповнолітніх.

За інформацією Генпрокурора, також негайного посилення потребує протидія поширенню дитячої порнографії, сексуальній експлуатації та сексуальному насильству, адже Україна перебуває у ТОП-3 лідерів-постачальників дитячої порнографії у світі.

Посиленої уваги вимагає також ситуація із протидією домашньому насильству. Загалом упродовж 2020–2021 років розпочато більше 800 кримінальних проваджень щодо вчинення правопорушень, пов’язаних із домашнім насильством, для порівняння у 2020 – 613, а у 2021 – 220. Із загальної кількості потерпілих від кримінальних правопорушень, пов’язаних з домашнім насильством, щороку в середньому 7% дітей.

Тож нагальною є необхідність створення Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі і ратифікації Стамбульської конвенції, що дозволить забезпечити комплексний підхід до запобігання і протидії домашньому насильству, запровадити дієвий механізм захисту постраждалих та притягнути кривдників до відповідальності.

Генпрокурор також закликала правоохоронців і представників державних органів взяти на контроль протидію вчиненню насильницьких злочинів стосовно дітей, позбавлених батьківського піклування. Упродовж останніх двох років за такими фактами розпочато слідство в майже 100 кримінальних проваджень.

«Я вимагаю від профільних міністерств зміни підходів до вибору кандидатів в опікуни, піклувальники, вихователів спеціалізованих установ, а також врегулювання обов’язків законних представників. Водночас, слід вжити дієвих комплексних заходів задля підвищення ефективності діяльності місцевих органів соцзахисту та служб у справах дітей», - наголосила Ірина Венедіктова.

Також під час наради було обговорено питання створення здорового освітнього середовища у навчальних закладах та проблему нецільового використання бюджетних коштів, виділених на потреби для забезпечення прав та інтересів дітей. Це стосується і фактів одержання посадовцями неправомірної вигоди, розкрадання бюджетних коштів, виділених на будівництво та ремонт закладів освіти і на придбання житла для дітей-сиріт тощо.

Особливу увагу приділили стану дотримання прав неповнолітніх на тимчасово окупованих територіях України, де за час збройного конфлікту постраждало понад півтори сотні дітей, більше чотирьох десятків загинуло. Крім того, діти втягуються у протиправну діяльність незаконних збройних формувань, обмежуються у доступі до освіти, безкоштовного харчування у школах тощо.

Генпрокурор акцентувала також на зміні підходів при розслідуванні справ, де потерпілими є діти, щоб, незалежно від статусу дитини у кримінальному провадженні, цим питанням комплексно опікувався один спеціалізований підрозділ. В Офісі Генпрокурора та обласних прокуратурах такі підходи змінено ще торік, аналогічний принцип впроваджено і в окружних прокуратурах – і це вже дає свої дієві результати.

Крім того, торік Офісом Генпрокурора ініційовано питання щодо створення на Вінниччині спеціалізованого центру по роботі з дітьми, які постраждали від кримінальних правопорушень або стали їх свідками (модель Barnahus) за сприяння Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. Наразі таку модель необхідно розширювати на всю країну.

кількість переглядів: 11146