В Офісі Генпрокурора буде створено платформу співпраці щодо розслідування злочинів проти журналістів (ФОТО)
25.05.2021

У вівторок, 25 травня 2021 року, в Офісі Генерального прокурора відбулася зустріч Генерального прокурора Ірини Венедіктової з представниками неурядових організацій та ЗМІ щодо протидії кримінальним правопорушенням, вчиненим стосовно журналістів, розслідування фактів переслідування та перешкоджання професійній журналістській діяльності в Україні.

У заході в рамках стратегічної ініціативи «Прокуратура і суспільство» взяли участь заступник Генерального прокурора Ігор Мустеца, керівники структурних підрозділів Офісу Генпрокурора, Голова Офісу Ради Європи в Україні Стен Ньорлов, заступник голови Представництва ЄС в Україні Ремі Дюфло, начальник відділу Департаменту з питань виконання рішень ЄСПЛ Ради Європи Павло Пушкар, виконавча директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк, представники засобів масової інформації та неурядових організацій.

«Для нас надзвичайно важливий відкритий діалог в кожній галузі, адже з кожним днем прокуратура стає все більш відкритою для громадськості та суспільства, а відновлення довіри до відомства – це наша ключова мета. Журналісти є вартовими свободи слова, часто навіть ризикуючи життям. Безкарність за злочини проти журналістів неприпустима, і ми прагнемо це змінювати, тому ми розпочинаємо цю пряму співпрацю, щоб об’єднати зусилля для подолання цього явища і більше ефективної роботи всієї системи», – наголосила Ірина Венедіктова.

За Рекомендаціями парламентських слухань, що стосувалися безпеки діяльності журналістів в Україні, в Офісі Генпрокурора було створено робочі та міжвідомчі робочі групи, регулярно відбувається заслуховування стану досудового розслідування проваджень цієї категорії.

«Саме на Офіс Генпрокурора покладено важливу місію щодо забезпечення законності під час проведення досудового розслідування у кримінальних провадженнях про злочини, вчинені стосовно журналістів. І можу Вас запевнити, що стан слідства у кожному такому провадженні перебуває на постійному контролі керівництва прокуратури. В нас є воля і бажання рухатись далі, щоб забезпечити право кожного з Вас на свободу слова та професійної діяльності», – зазначила Генеральний прокурор.

Кількість проваджень щодо злочинів проти журналістів збільшилася у 2020 році майже вдвічі - на 79 %, порівняно з 2019 роком. А лише за перший квартал 2021 року кількість таких кримінальних проваджень склала майже половину - 47 % від загальної кількості за 2020 рік.

Окрім того, було обговорено стан судового розгляду кримінальних проваджень про злочини, вчинені стосовно журналістів. Зокрема, у 2020 році прокурорами скеровано до суду у 6 разів більше обвинувальних актів про злочин цієї категорії, ніж у 2019 році. Разом з тим, у 14 справах про злочини щодо журналістів прокурорами отримано обвинувальні вироки, про які у 2019 році навіть не йшла мова. А за І квартал 2021 року 6 обвинувальних актів скеровано до суду, та вже винесено 4 обвинувальні вироки.

Також було наголошено на важливості активізації розслідування найгучніших справ про вбивства журналістів Георгія Гонгадзе, Павла Шеремета, Вадима Комарова та інших.

Окрему увагу приділено злочинам, учиненим стосовно журналістів на тимчасово окупованих територіях АР Крим, Донецької та Луганської областей. Мова йде про масштабні і систематичні протиправні дії проти українських та іноземних журналістів і працівників ЗМІ, які об’єктивно висвітлювали процес окупації Кримського півострова та відкрито виступали проти збройної агресії РФ.

«Ми розуміємо, що правоохоронна система має працювати краще. Проте, я впевнена, що є шляхи вирішення і їх потрібно шукати. Саме тому я ініціюю створення окремої платформи - секторальної робочої групи з профільними громадськими організаціями, ЗМІ та журналістами, які є потерпілими, щоб мати змогу детально розбирати всі проблеми, обмінюватися інформацією і рухатись до результатів. Також до створення таких секторальних груп потрібно залучати обласні прокуратури», – резюмувала Ірина Венедіктова.

За результатами обговорення було визначено подальші кроки для випрацювання дорожньої карти розвитку сталої співпраці у сфері захисту прав журналістів.

 

 

 

 

 

 

 

кількість переглядів: 1507