Ірина Венедіктова провела робочу зустріч з питань удосконалення кримінального процесуального законодавства
02.07.2020

У четвер, 2 липня 2020 року, Генеральний прокурор Ірина Венедіктова провела зустріч з питань удосконалення кримінального процесуального законодавства. Участь у ній взяли Голова Союзу юристів України Святослав Піскун, його заступники Олексій Баганець та Володимир Гузир, заступник Міністра внутрішніх справ Антон Геращенко, суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Василь Бородій, науковці, адвокати та правозахисники. Також були присутні заступники Генерального прокурора Олексій Симоненко, Андрій Любович, Ігор Мустеца та керівники структурних підрозділів Офісу Генерального прокурора.

«Ми зібралися для того, щоб обговорити механізми удосконалення Кримінального процесуального кодексу України – поділитися ідеями та баченням реформи. Ми зі свого боку відкриті до дискусій, нам цікаво послухати думки практиків у різних сферах права. Наразі у суспільства високий запит на справедливість, який неможливо повністю задовольнити через недосконалість норм діючого КПК. Тож ми плануємо напрацювати системні зміни до кримінального процесуального законодавства, які дозволять підвищити ефективність досудового розслідування та судового розгляду», - наголосила Генпрокурор Ірина Венедіктова.

Голова Союзу юристів України Святослав Піскун підкреслив необхідність перегляду діючого КПК, оскільки Кодекс, на його думку, часто не сприяє, а навпаки унеможливлює притягнення людей, які скоїли злочини до відповідальності.

 «Вперше за історію свого існування Союз юристів зустрічається з Генеральним прокурором. Це унікальний випадок», - зазначив, говорячи про формат зустрічі, Святослав Піскун.

Олексій Баганець наголосив на необхідності надати прокурорам реальні інструменти контролю за слідством, можливості впливати на орган досудового розслідування у разі порушень або його бездіяльності. Він також окреслив ряд проблем у сфері боротьби з корупцією: «Сьогодні, коли боротьба з корупцією надважлива для держави, навіть Генеральний прокурор, не говорячи вже про прокурорів нижчої ланки, фактично не має впливу на провадження щодо топ-корупціонерів».

Учасники зустрічі також обговорили необхідність удосконалення роботи судової гілки влади, яка через брак кадрів та складні системні механізми не здатна належним чином виконувати свої функції. Усі присутні погодилися з тим, що одним зі шляхів вирішення цієї проблеми може бути створення окремого інституту слідчого судді, а також запровадження медіації як форми відновного правосуддя.

Заступник Міністра внутрішніх справ Антон Геращенко висловив готовність міністерства брати активну участь у роботі над вдосконаленням кримінального процесуального законодавства для підвищення ефективності усієї правоохоронної системи. Він також наголосив, що треба звернути особливу увагу та посилити захист прав потерпілих у кримінальному процесі.

Дискутуючи, усі сторони погодилися з думкою Володимира Гузира, що на сьогодні Закон «Про прокуратуру» не відповідає Конституції України. «Повноваження прокурора в кримінальному процесі необхідно привести у відповідність до функцій прокуратури, визначених у статті 131-1 Конституції України», - зауважив він.

Підсумовуючи, Генеральний прокурор підкреслила, що це лише перша зустріч, присвячена цій темі.

«Нам необхідно напрацювати реальні пропозиції та механізми і вже у вересні ми зможемо запропонувати їх парламентарям», - резюмувала Ірина Венедіктова.

 

кількість переглядів: 3166