Сайти

регіональних

прокуратур

 
01.04.2019

Ювенальні прокурори протидіють в судах правопорушенням під час здійснення державних закупівель у сфері охорони дитинства

      

 

Публічні закупівлі у сфері охорони дитинства нерозривно пов’язані з державним інтересом, оскільки на них витрачаються бюджетні кошти. Водночас товари, роботи або послуги покликані забезпечити потреби при організації належних умов навчання, лікування, оздоровлення та дозвілля дітей.

Зважаючи на це, прокурори активно реагували цивільно-правовими засобами на порушення вимог законодавства, зокрема, укладення договорів щодо товарів, які не відповідають стандартам якості харчування для дітей, штучного ділення предмету закупівлі з метою уникнення публічної процедури, укладення договорів без необхідного обсягу правоздатності або з особами, які не мають дозволів чи ліцензій на виконання певних видів робіт чи послуг тощо.

Завдяки ефективному та послідовному відстоюванню позиції закону, судами позови прокурорів задовільняються.

Так, господарський суд Донецької області підтвердив обґрунтованість вимог прокуратури цієї області та визнав недійсними рішення тендерного комітету і укладений на його підставі договір про закупівлю у товариства з обмеженою відповідальністю виробів для дитячих парків розваг м. Покровськ на суму 8,4 млн грн. Суд погодився з доводами прокурора, що недотримання законодавства при організації проведення тендеру призвели до порушення послідовності оцінювання пропозицій, проведення аукціону та визначення переможця торгів, а відтак укладена за наслідками такої закупівлі угода є недійсною.

Цим же судом задоволено позовні вимоги Артемівської місцевої прокуратури та визнані недійсними рішення тендерного комітету і договір будівельного підряду з реконструкції приміщення Парасковіївської спеціалізованої загальноосвітньої школи-інтернату № 40 на суму 4,5 млн грн Суд визнав обґрунтованими доводи прокурора, що усупереч вимогам закону переможцем відкритих торгів обрано приватне підприємство, у якого відсутня необхідна матеріально-технічна база для виконання реконструкції.

Господарський суд Кіровоградської області за позовом Новоукраїнської місцевої прокуратури визнав недійсними рішення відділу освіти, молоді та спорту Добровеличківської РДА та укладений ним з приватним підприємцем договір про закупівлю за державні кошти продуктів харчування для навчальних закладів на суму 380 тис грн, оскільки пропозиція постачальника не відповідала вимогам законодавства та умовам тендерної документації щодо якості продукції для дітей.

За аналогічним позовом цієї ж прокуратури судом визнані недійсними рішення тендерного комітету та договори про закупівлю Гайворонським професійним аграрним ліцеєм товарів у фізичної особи-підприємця на суму близько 536 тис грн.

У Херсонській області за позовами органів прокуратури визнано недійсними договори про постачання продуктів харчування для навчальних закладів Любимівської сільської ради Нововоронцовського району на суму близько 219 тис грн, а також для комунального закладу «Гімназія ім. Т.Г. Шевченка» на суму майже 478 тис грн, оскільки усупереч вимогам закону їх укладено без застосування процедури публічних закупівель.

З цієї самої підстави господарським судом Луганської області за позовом Старобільської місцевої прокуратури визнано недійсними правочини із закупівлі комп’ютерної техніки Новопсковським професійним аграрним ліцеєм загальною вартістю майже 400 тис грн.

Через укладення договору поза межами цивільної дієздатності господарським судом Луганської областіза позовом прокурора визнано недійсним договір про закупівлю паливно-мастильних матеріалів на суму майже 400 тис грн, укладений Старобільським технікумом Луганського національного аграрного університету, який є лише відокремленим структурним підрозділом університету і не є юридичною особою, а отже, повноважень на самостійне укладення будь-яких правочинів не мав.

Північним апеляційним господарським судом підтримано позицію прокуратури Черкаської області та підтверджено законність рішення суду першої інстанції, яким за позовом Черкаської місцевої прокуратури визнано недійсними додаткові угоди про збільшення ціни на продукти харчування, що поставляються до закладів дошкільної освіти міста, укладені без урахування коливань ціни на ринку, та стягнуто на користь департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради понад 100 тис грн.

Господарським судом Львівської області за позовом Городоцької місцевої прокуратури визнано недійсним договір про закупівлю відділом освіти, культури і туризму, молоді та спорту Мостиської міської ради у фізичної особи-підприємця продуктів харчування на суму близько 190 тис грн, оскільки усупереч вимогам закону у договорі не визначено істотних умов. З цієї ж підстави судом задоволено позов Самбірської місцевої прокуратури та визнано недійсним укладений Новокалинівською міською радою договір на постачання фізичною особою-підприємцем продуктів харчування для навчальних закладів на суму майже 50 тис грн.

Не залишено поза увагою факти невиконання зобов’язань.

Зокрема, за позовом Черкаської місцевої прокуратури господарським судом Черкаської області з товариства з обмеженою відповідальністю до бюджету стягнуто 500 тис грн коштів, сплачених за договором підряду на виконання робіт з капітального ремонту спортзалу Черкаської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 5. Суд визнав вимоги прокурора обґрунтованими з огляду на те, що упродовж тривалого часу Підрядник до виконання робіт не приступив та добровільно отримані кошти не повернув.

Так само за позовом прокуратури Донецької області судом стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю на користь Департаменту капітального будівництва Донецької обласної державної адміністрації кошти невикористаної попередньої оплати за договором будівельного підряду в розмірі 5, 9 млн грн та штрафних санкцій за цим договором в сумі 416, 9 тис грн. Прокуратурою в суді доведено, що відповідачем упродовж тримісячного строку, передбаченого договором, авансові кошти для капітального ремонту Новогродівської загальноосвітньої школи I-III ступенів №7 використані не були, як і не були повернуті замовнику у строки визначені законодавством та договором, а тому вони підлягали стягненню до бюджету.

З цих же підстав господарський суд м. Києва за позовом Маріупольської місцевої прокуратури №1 стягнув до бюджету штрафні санкції з товариства з обмеженою відповідальністю у розмірі 1,1 млн грн за порушення строків виконання договору поставки шкільних меблів для навчальних закладів міста.

Загалом на захист інтересів держави у сфері охорони дитинства ювенальними прокурорами лише за поточний рік заявлено позовів на суму 113,6 млн грн, задоволено 107 на суму 76,6 млн грн.
Відділ зв’язків із громадськістю та ЗМІ
Генеральної прокуратури України

кількість переглядів: 1155