Сайти

регіональних

прокуратур

 
29.11.2018

Органи прокуратури ефективно реагують на порушення конституційних прав вразливих категорій громадян у психоневрологічних інтернатах, бездіяльність керівників і працівників органів та закладів соціального захисту

         

На виконання доручення Генерального прокурора України органами прокуратури Полтавської області вжито дієвих заходів щодо захисту конституційних прав осіб з психічними розладами у психоневрологічних інтернатах, недопущення випадків обмеження їхньої свободи та жорстокого поводження з ними.

З метою усунення порушень закону і причин, що їм сприяють, прокурорами внесено документи реагування, за результатами розгляду яких стосовно 15 посадових осіб застосовано заходи дисциплінарного впливу, з яких 5 – директори зазначених закладів, а також 3 – працівники Департаменту соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації.

Зокрема, за прокурорського втручання лікарсько-консультативними комісіями інтернатів розглянуто питання про підтвердження наявності або відсутності підстав для подальшого перебування майже 300 підопічних у вказаних установах, оскільки їхні щорічні огляди всупереч вимогам ст. 23 Закону України «Про психіатричну допомогу» не проводилися понад 3 роки.

Вжито заходів щодо поновлення прав громадян на свободу та належну медичну допомогу, які десятиріччями перебувають у таких соціальних закладах та нерідко наодинці зі своїми проблемами без контактування з навколишнім світом.

За їх результатами всіма підопічними (їхніми офіційними представниками) укладено угоди із сімейними лікарями з метою організації надання якісної медичної допомоги, а також належного документування можливих причин смерті тяжко хворих пацієнтів.

Крім того, Грабарівським, Токарівським та Рашівським психоневрологічними будинками-інтернатами отримано ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики. Відповідні документи направлено до Міністерства охорони здоров’я України для отримання таких ліцензій та іншими психоневрологічними інтернатами області.

У Токарівському психоневрологічному будинку-інтернаті припинено практику незаконних обмежень особистих прав громадян, яким заборонялося виходити за межі приміщень житлового корпусу та прогулянкового двору. Таке поводження може розцінюватися як жорстоке поводження з хворими.

З метою системного усунення причин допущених порушень законодавства та умов, що їм сприяли, проблемні питання діяльності цих соціальних закладів розглянуто на засіданні колегії Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації за участю директорів психоневрологічних інтернатів. Ухваленим рішенням визначено конкретні заходи, зокрема щодо проведення у грудні 2018 року–січні 2019 року відомчих перевірок з питань захисту прав і свобод громадян у будинках-інтернатах системи соціального захисту населення області.

Відділ зв’язків із громадськістю та ЗМІ
Генеральної прокуратури України

кількість переглядів: 137