Сайти

регіональних

прокуратур

 
08.11.2018

Генеральною прокуратурою України виявлено систематичні порушення законодавства та прав засуджених у Житомирській виправній колонії № 4

       

За результатами позапланової перевірки за зверненнями понад 60 в’язнів, проведеної співробітниками профільного управління Генеральної прокуратури України у Житомирській виправній колонії № 4, виявлено численні систематичні порушення прав засуджених, вимог кримінально-виконавчого законодавства та незаконні дії з ознаками кримінальних правопорушень.

Умови проживання, праці, лікування в’язнів не відповідають вимогам законодавства, міжнародним стандартам і за більшістю показників можуть розцінюватися як нелюдське поводження з людьми.

Упродовж останніх двох років засуджені безпідставно використовувалися для виконання робіт без укладення трудових договорів, велика кількість в’язнів навіть не отримувала заробітної плати. До державного бюджету не сплачується єдиний соціальний внесок, не вживаються заходи щодо перерахування коштів для погашення збитків, завданих злочинами та за виконавчими листами, у тому числі щодо сплати засудженими аліментів.

В установі не здійснювалося лікування в’язнів. Відсутні найнеобхідніші ліки та засоби для надання медичної допомоги. Медичне обладнання та устаткування непридатне для використання або його немає взагалі. Більшість житлових, побутових та виробничих приміщень перебувають в антисанітарному стані, потребують ремонту та оновлення.

На тлі вказаних порушень встановлено наявність певної системи незаконного впливу на в’язнів групи засуджених з числа злісних порушників режиму, які намагалися відродити злодійські традиції та мінімізувати вплив органів державної влади. Привертає увагу той факт, що переважна більшість так званих злодійських авторитетів є вихідцями з інших країн, дехто з них не володіє ні українською ні російською мовами достатньо мірою.

Деяким із них в установі створено покращені умови проживання, обладнано окрему кімнату зі всіма зручностями, індивідуальним опаленням, цивільними меблями та побутовими приладами. Вказане приміщення зачиняється на замок, ключі від якого були не в адміністрації установи, а в одного із найбільш завзятих порушників режиму.

Упродовж останніх 2 років керівництвом установи не вживалися передбачені законом заходи впливу щодо осіб негативного спрямування, які дестабілізують обстановку в установі. Значна кількість із них має від 25 до 65 стягнень, але до цього часу стосовно них не вирішено питання про притягнення до кримінальної відповідальності за ст. 391 КК України.

В одному з виробничих приміщень співробітники Генеральної прокуратури України виявили замасковану схованку із 4 ножами, які за їхніми ознаками та характеристиками можна віднести до холодної зброї.

Встановлено численні і довготривалі порушення щодо здійснення у ВК № 4 оперативно-розшукової діяльності та протидії злочинності.

Безпосередньо під час перевірки Генеральною прокуратурою України вжито невідкладних заходів щодо усунення виявлених порушень. До ВК № 4 та УВП № 8 доставлено ліків на загальну суму більше ніж 30 тис грн, укладено понад 60 трудових договорів із засудженими, проведено санітарну обробку та прибирання у житлових приміщеннях, особи, які тримаються у ДІЗО та ПКТ, забезпечені ємностями з питною кип’яченою водою.

За результатами ефективної взаємодії та оперативної співпраці з Адміністрацією Державної кримінально-виконавчої служби України з колонії до інших виправних установ переведено 11 в’язнів негативного спрямування, які протягом тривалого часу дестабілізували оперативну обстановку, що могло спровокувати заворушення та сприяти вчиненню інших правопорушень.

За фактами, встановленими працівниками профільного управління, до прокуратури Житомирської області направлено матеріали щодо реєстрації кримінальних проваджень за ст.ст. 364 (зловживання службовим становищем), 263 (виготовлення, носіння або збут холодної зброї), 366 (службове підроблення) КК України.

Департаменту нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності Генеральної прокуратури України запропоновано перевірити стан та якість досудового розслідування у кримінальних провадженнях за фактами смертей 4 в’язнів.

У порядку, передбаченому ст. 26 Закону України «Про прокуратуру», готується документ прокурорського реагування на ім’я Міністра юстиції України, лист прокурору Житомирської області з вимогою негайно вжити дієвих заходів, спрямованих на підвищення ефективності прокурорської діяльності на вказаному напрямі роботи, у тому числі шляхом застосування заходів дисциплінарного характеру стосовно співробітників органів прокуратури регіону, а також лист-орієнтування прокурорам інших областей.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Відділ зв’язків із громадськістю та ЗМІ
Генеральної прокуратури України

кількість переглядів: 904