Сайти

регіональних

прокуратур

 
13.01.2016

Офіційні документи МВС України свідчать про переатестацію «беркутівців», яким ГПУ повідомило про підозру (ОНОВЛЕНО)

    

У зв’язку із заявою Голови Національної поліції України Хатії Деканоїдзе щодо начебто розповсюдження неправдивих відомостей про проходження атестації колишніми "беркутівцями", підозрюваними у вчиненні злочинів щодо учасників Революції Гідності, Генеральна прокуратура України повідомляє наступне.

Так, 11 та 12 січня 2016 року Генеральною прокуратурою України повідомлено про підозру двом командирам відділень та двом бійцям полку поліції особливого призначення Головного управління поліції в м. Києві (колишнім співробітникам столичного спецпідрозділу міліції «Беркут») у перевищенні влади та незаконному затриманні активістів громадського руху «Автомайдан».

Про це повідомлено на сайті ГПУ із зазначенням того, що вказані підозрювані пройшли переатестацію та двоє з них отримали підвищення у посадах.

Ці твердження викликали обурення Голови Національної поліції України, яка заявила, що Генеральна прокуратура України надає неправдиву інформацію, і вимагала її спростування.

У зв’язку з цим, з метою виключення будь-яких інсинуацій навколо цього питання начальник Управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури Сергій Горбатюк на брифінгу у середу, 13 січня 2016 року, продемонстрував отримані у ході досудового розслідування офіційні документи, а саме накази про призначення зазначених підозрюваних до полку міліції особливого призначення Головного управління Національної поліції у місті Києві з формулюванням «в порядку переатестування».

Також представник Генпрокуратури зазначив, що непорозумінь з цього приводу можна було б уникнути, якби Національна поліція роз’яснила процедуру призначення в поліцію та проходження переатестації (у першу чергу тих підрозділів колишнього «Беркуту»): в який спосіб відбувається та відбулося перепризначення колишніх працівників міліції, як враховується атестація та як вона впливатиме на їх подальше призначення, щоб суспільство чітко бачило виконання певних необхідних умов.

В той же час Сергій Горбатюк наголосив, що процес очищення та реформування органів внутрішніх справ має на меті, щоб у лавах нової поліції працювали незаплямовані працівники. Одним із найважливіших критеріїв при цьому він назвав виключення можливості потрапляння до лав Національної поліції осіб, які брали участь саме у незаконній протидії протестним акціям під час Революції Гідності і можуть бути причетні до вчинення злочинів.

«Саме таку ціль ми переслідуємо, інформуючи суспільство і керівництво Нацполіції, що мають місце випадки призначення до Нацполіції осіб, які підозрюються у причетності до вчинення злочинів під час Майдану», - зауважив начальник Управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури.

За його словами, також цим занепокоєні активісти – учасники комісій по призначенню працівників до оновлених органів поліції, які вказують, що окремі працівники колишніх органів внутрішніх справ проходять успішно співбесіди. Окрім того, на думку Сергія Горбатюка, вкрай важливим було б, якби переатестація не відбувалася окремо від розслідування кримінальних проваджень. «На мою думку, є вкрай важливим, якби під час проходження переатестації тих чи інших працівників міліції від слідства була отримана інформація про причетність їх до вчинення злочинів чи інших протиправних дій, - зазначив він. На жаль, на даний час відсутні офіційні запити від поліції під час проведення атестації з цього приводу.

Водночас, як зазначив начальник управління ГПУ, активісти та журналісти самі проявляють ініціативу і дають списки міліціонерів, які проходять через атестацію, і запитують, чи є стосовно них інформація про причетність до подій на Майдані. Однак, відсутня така ініціатива з боку Нацполіції, яка має бути, в першу чергу, зацікавлена у цьому. «В той же час ми надаємо таку інформацію і готові надавати її й надалі», - зауважив Сергій Горбатюк.

Також він підкреслив, що неодноразово підіймалося питання не надання показань у якості свідків колишніми працівниками міліції, «Беркуту», інших підрозділів органів внутрішніх справ у кримінальних провадженнях, що стосуються злочинів під час Революції Гідності. За його словами, була надія, що саме реформа і перехідний період при наборі до Нацполіції стануть критерієм для тих людей, які не тільки не вчиняли злочинів, але й хочуть сприяти розкриттю цих злочинів. «Тривалість розслідування цих подій була б зменшена в рази, якби ми отримували чіткі й правдиві показання», - акцентував Сергій Горбатюк.

Окрім того, він висловив впевненість, що, навіть не беручи до уваги реформу та атестацію, органи внутрішніх справ володіють достатніми повноваженнями і за ці два роки стосовно всіх осіб, які були причетні до злочинів під час Революції Гідності, могли бути проведені службові розслідування і вони могли бути вже давно звільнені. «Однак, є надія на створення Нацполіції, що може змінити цю ситуацію», - сказав начальник управління ГПУ.

На даний час, за інформацією Сергія Горбатюка, виникають ситуації із проведенням службових розслідувань, які є кричущими. Так, наприклад, прокуратура наполягала на проведенні службового розслідування за фактом того, що один із командирів рот разом з бійцями портидіяв журналістці, застосувавши до неї насильство. Але це службове розслідування завершилося висновком, що не встановлено факт протидії журналістці, а просто встановлено факт штовханини трьох «беркутівців» із журналісткою тендітної статури. «Це є неприпустимим», - зазначив начальник Управління спецрозслідувань ГПУ.

Є ще один факт, пов'язаний з атестацією, по кримінальному провадженню, в якому повідомлено про підозру одному з «беркутівців». Так, за поданням слідчого суд виніс ухвалу про відсторонення його від посади. Однак, вказана ухвала суду не була виконана, оскільки працівник вже не працює в органах внутрішніх справ. Але після цього він був призначений працівником Нацполіції. Таким чином, формально не було виконано рішення суду, як враховувалась під час переатестації діяльність вказаного працівника – невідомо.

Насамкінець він закликав припинити взаємні обвинувачення і спільно усувати недоліки, які підіймаються обома органами в процесі їх очищення і реформування, запевнивши у готовності з боку ГПУ до їх усунення.

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Управління зв’язків із громадськістю та ЗМІ
Генеральної прокуратури України

кількість переглядів: 521