Сайти

регіональних

прокуратур

 
17.11.2015

ГПУ, МВС та СБУ про результати розслідування протидії мирним акціям протесту: розгін студентського Майдану та інших акцій протесту в грудні 2013 року; кримінальне та адміністративне переслідування активістів

    

Під час розслідування злочинів щодо протидії мирним акціям протесту під час Революції Гідності проведено понад 8 тисяч слідчих та процесуальних дій. Допитано 5 тисяч свідків та потерпілих. Призначено понад 1500 експертиз. Проведено 900 оглядів місць подій, речей та відеозаписів, близько 500 слідчих експериментів. Загалом опрацюванню та аналізу піддано більше 60 терабайт відеозаписів про всі події, що відбувалися у цей період часу.

Про це у вівторок, 17 листопада, на брифінгу у Генеральній прокуратурі повідомив начальник управління спеціальних розслідувань Головного слідчого управління ГПУ Сергій Горбатюк. У брифінгу також взяли участь начальник департаменту захисту національної державності СБУ Анатолій Дублик та начальник департаменту карного розшуку МВС Володимир Остапенко.

За словами представника ГПУ, цей брифінг розпочинає серію брифінгів, метою проведення яких є узагальнення попередніх результатів розслідувань загалом усіх злочинів за фактами протидії мирним акціям протесту під час Революції Гідності. На ньому, зокрема, підведено підсумки результатів розслідувань подій, що відбувалися у столиці 30 листопада, 1-го та в ніч з 10-го на 11-те грудня 2013 року, а також кримінального переслідування мітингувальників та активістів правоохоронцями.

Водночас Сергій Горбатюк зазначив, що по окремим епізодам розслідування вказаних злочинів відбувалося регулярне звітування, в тому числі й шляхом публікації інформації в Реєстрі проваджень про злочини під час Революції Гідності та результати розслідування на сайті ГПУ.

«За своєю складністю та чисельністю особливо тяжких злочинів ці кримінальні провадження не мають аналогів в історії держави. Зокрема, фактів насильницьких та службових злочинів під час Революції Гідності близько 2 тисяч. Потерпілих від них – більше 2 тисяч», - повідомив начальник управління спеціальних розслідувань Головного слідчого управління ГПУ.

Як він зазначив, загалом робота слідчих у цих справах має результатом притягнення до кримінальної відповідальності більше 270 підозрюваних.

В той же час він наголосив, що тривалість розслідування, на яку нарікає суспільство, була викликана, окрім ряду об’єктивних причин, бажанням провести розслідування з метою зібрати максимально повні докази, щоб винні не лише опинилися на лаві підсудних, а й щоб у цьому кримінальному провадженні був вирок.

Незважаючи на складнощі, слідчим управління спеціальних розслідувань ГПУ вдалося зібрати достатні докази для підозри як колишніх високопосадовців, так і працівників «Беркуту» в організації та силовому розгоні акції протесту 30 листопада 2013 року.

Серед підозрюваних колишні Президент України В. Янукович, Секретар РНБОУ А. Клюєв та його заступник В. Сівкович, Міністр внутрішніх справ В. Захарченко, голова столичної адміністрації О. Попов, керівники ГУМВС України в місті Києві В. Коряк та П. Федчук, начальник управління громадської безпеки ГУМВС України в місті Києві О. Мариненко, командири підрозділів «Беркут» різних рівнів С. Кусюк, А. Дидюк, М. Тягнирядно, Є. Антонов, Ю. Шевченко, Р. Скрицький та Д. Садовник.

На даний час до суду направлено обвинувальні акти стосовно
А. Дидюка, М. Тягнирядна, Є. Антонова, Ю. Шевченка та О. Попова, інші перебувають у розшуку.

За фактами подій 1 грудня 2013 року на вулиці Банковій повідомлено про підозру колишнім Президенту В. Януковичу, керівництву МВС України (В. Захарченку, В. Ратушняку), керівництву Головного управління МВС України в місті Києві (П. Федчуку), внутрішніх військ, а також колишньому командиру одного з територіальних батальйонів «Беркуту», який утримується під вартою.

Слідством встановлено, що 1 грудня співробітниками «Беркуту» та внутрішніх військ жорстоким способом були побиті 41 учасник мирної акції протесту та 25 журналістів. Двоє осіб отримали тяжкі тілесні ушкодження, 12 – середньої тяжкості, 36 – легкі тілесні ушкодження.

«Через досить нетривалий час спроба силою позбутися мітингувальників повторилася. Використовуючи та виконуючи неправосудне рішення суду про заборону чинити перешкоди у вільному пересуванні громадянам, вчиняти дії щодо блокування тротуарів, пішохідних переходів, автомобільних доріг на вулицях в центральній частині міста Києва, близько 1 години ночі 11 грудня працівники міліції знову застосували фізичну силу до протестувальників», - поінформував Сергій Горбатюк.

Від цього отримали різного ступеня тяжкості тілесні ушкодження 36 осіб, у тому числі один народний депутат. Зокрема, 1 особа отримала середньої тяжкості тілесні ушкодження, 15 – легкі. Зазнали насильницьких дій ще 20 осіб.

Слідством виявлено осіб, які незаконно застосували насильство. Нещодавно на підставі зібраних доказів повідомлено про підозру нинішньому командиру взводу роти міліції громадської безпеки особливого призначення та колишньому командиру роти міліції особливого призначення «Беркут». За версією слідства, від їх дій постраждали 11 учасників акції протесту.

Після цих подій, у грудні 2013, лютому 2014 року державні та правоохоронні органи, побачивши що силовими розгонами мітингувальників не зупинити, вдалися до їх кримінального переслідування. Такого роду репресії мали місце не лише у столиці, але й в регіонах. Лише в управлінні спецрозслідувань ГПУ перевіряється законність дій та рішень більше 200 працівників органів внутрішніх справ, вісімдесяти прокурорів та сотні суддів.

На лаві підсудних опинились 20 слідчих міліції, прокурорів та суддів, які підозрюються у незаконних діях стосовно громадян.

Окрім того, комплексно досліджуються факти незаконного переслідування учасників руху «Автомайдан», організованого вищими службовими особами Департаменту ДАІ МВС України за змовою із службовими особами органів прокуратури, судової влади, інших органів державної влади.

Усього перевіряється законність притягнення до адміністративної відповідальності у майже півтисячі випадках. До суду вже направлено обвинувальні акти стосовно 40 осіб, у тому числі 38 працівників органів внутрішніх справ та 2 суддів.

Розслідуються факти перевищення влади співробітниками київського «Беркуту» при затриманні учасників руху «Автомайдан» 23 січня 2014 року на Кріпосному провулку столиці. Як показало слідство, це затримання супроводжувалося насильством над потерпілими та побиттям їх автомобілів.

За цими фактами повідомлено про підозру двом командирам рот київського «Беркуту». Слідство триває.

«В кожному випадку цих злочинів слідство підозрює колишнє керівництво держави і правоохоронних органів. Злочини, що вчинялися, не є окремими проявами злочинної діяльності, а системною скоординованою діяльністю колишнього керівництва держави, яке діяло щодо придушення протестів як злочинна організація. Фактично створювалася лише видимість законної діяльності правоохоронних органів, а насправді відбувалося жорстоке незаконне переслідування і побиття протестувальників з тим, щоб утриматись при владі і уникнути відповідальності за вчинені раніше злочини», - підсумував начальник управління ГПУ.

Управління зв’язків із громадськістю та ЗМІ
Генеральної прокуратури України

кількість переглядів: 559