Сайти

регіональних

прокуратур

 
16.06.2014

Олег Махніцький: Допитано як свідків 164 слідчих, які приймали рішення про затримання громадян у так званих «масових заворушеннях»

    

Головне слідче управління Генеральної прокуратури України проводить досудове розслідування у кримінальному провадженні стосовно працівників спецпідрозділу «Беркут», військовослужбовців внутрішніх військ МВС та інших працівників ГУ МВС України у м. Києві, які безпідставно упродовж січня-лютого 2014 р. завідомо незаконно затримували громадян начебто за участь у масових заворушеннях та доставляли їх до райуправлінь ГУ МВС України в м. Києві. Про це повідомив журналістам в.о. Генерального прокурора України Олег Махніцький.
«Досудовим розслідуванням встановлено, що незаконно затримані громадяни слідчими підрозділів ГУ МВС України в м. Києві та працівниками прокуратури м. Києва безпідставно притягувалися до кримінальної відповідальності за нібито активну участь у масових заворушеннях, а саме за вчинення підпалів, знищення майна, опір представникам влади», - зазначив в.о. Генерального прокурора України.
Також Олег Махніцький додав, що «слідчі судді районних судів м. Києва, враховуючи необґрунтовані клопотання слідчих і прокурорів, за відсутності підстав, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України, обирали незаконно притягнутим до кримінальної відповідальності громадянам запобіжний захід - тримання під вартою».
Він зазначив, що їх дії кваліфіковані за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 365 (перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу), ч. 1 ст. 371 (завідомо незаконні затримання, привід, домашній арешт або тримання під вартою), ч. 1 ст. 375 (постановлення суддею завідомо неправосудного вироку, рішення, ухвали або постанови), ч. 2 ст. 372 (притягнення завідомо невинного до кримінальної відповідальності) Кримінального кодексу України.

На даний час слідчим шляхом перевірено законність рішень та дій слідчих, прокурорів та суддів:
- у 29 кримінальних провадженнях щодо 136 осіб, які були притягнуті до кримінальної відповідальності за участь у масових заворушеннях за ч. 2 ст. 294 КК України,
- у 52 судових провадженнях щодо розгляду клопотань про обрання 52 підозрюваним за ч. 2 ст. 294 КК України запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Крім цього, в.о. Генерального прокурора повідомив, що вже витребувано накази про призначення на посади та розподіл службових обов’язків слідчих органів внутрішніх справ та прокурорів – процесуальних керівників, які приймали процесуальні рішення у вищевказаних 29 кримінальних провадженнях; зібрано матеріали, що характеризують особи слідчих та прокурорів; допитано як потерпілих 57 осіб, які були притягнуті до кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 294 КК України.
«Наразі в якості свідків допитано 164 слідчих, які приймали рішення про затримання підозрюваних у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 294 КК України, готували і підписували повідомлення про підозру та клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Допитано як свідків 104 прокурори, які здійснювали процесуальне керівництво у вищевказаних 29 кримінальних провадженнях, погоджували повідомлення про підозру, клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та приймали участь у розгляді цих клопотань у суді», - додав О. Махніцький.
Також очільник Генпрокуратури повідомив, що допитано як свідків 20 суддів, які розглядали клопотання про обрання підозрюваним запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою; витребувано медичну документацію щодо 13 осіб, які були підозрюваними за ч. 2 ст. 294 КК України, та призначено 13 судово-медичних експертиз.
В. о. Генерального прокурора звернув увагу на те, що причинами тривалого досудового розслідування цього кримінального провадження є значна кількість осіб, яких необхідно допити як свідків у справі, проживання та перебування значної кількості громадян, які притягалися до кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 294 КК України за межами м. Києва (переважна більшість таких осіб проживають в західних регіонах України), а також відмова суду у наданні тимчасового доступу до оригіналів матеріалів судових проваджень про обрання підозрюваним запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою.
«Наразі досудове розслідування у справі триває. І найближчим часом планується повідомити про підозру за вказаними статтями Кримінального кодексу України», - підкреслив О. Махніцький.Прес-служба Генеральної прокуратури України


кількість переглядів: 2885