Сайти

регіональних

прокуратур

 
19.09.2019

Органами прокуратури вжито заходів до повернення державі земельних ділянок лісогосподарського призначення, які є територією Національного природного парку «Голосіївський» та належать до земель природно-заповідного фонду

         

Реалізуючи конституційну функцію представництва інтересів держави в суді, органи прокуратури вживають заходів щодо припинення порушень інтересів держави внаслідок незаконної передачі у власність земель лісового фонду.

Установлено, що Коцюбинською селищною радою Київської області всупереч вимогам земельного та лісового законодавства незаконно, з перевищенням службових повноважень, без зміни цільового призначення землі, без згоди власника – Кабінету Міністрів України та постійного землекористувача – комунального підприємства «Святошинське лісопаркове господарство», прийнято рішення, згідно з яким земельні ділянки лісогосподарського призначення, які є територією Національного природного парку «Голосіївський» та землею природно-заповідного фонду, передані фізичним особам у приватну власність під індивідуальну житлову забудову.

Слід зазначити, що вказана земля характеризується великим видовим різноманіттям рослин і тварин, деякі з них є рідкісними та зникають, а також є дуже цінним науковим, екологічним, природоохоронним та рекреаційним об’єктом.

Зважаючи на незаконність розпорядження селищною радою спірними землями, а також на те, що її забудова приватними житловими та господарськими будовами загрожує фактичним знищенням заповідника, судами скасовано відповідне рішення ради.

Надалі, з метою повернення у державну власність земель лісового фонду, органи прокуратури звернулись до суду із позовами про витребування із незаконного володіння фізичних осіб спірних земельних ділянок.

Водночас, незважаючи на обґрунтованість позовних вимог прокурора про витребування майна з незаконного володіння в порядку ст. 388 ЦК України, суди першої та апеляційної інстанцій безпідставно відмовляють у їх задоволенні.

Послідовно відстоюючи інтереси держави, органами прокуратури незаконні судові рішення оскаржуються до Верховного Суду.

Зокрема, суд касаційної інстанції, погодившись із доводами прокурора, 11.09.2019 скасував незаконні рішення судів першої та апеляційної інстанцій та постановив нове рішення про задоволення позовних вимог прокурора.

Крім того, Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду 04.09.2019 відхилив дві касаційні скарги відповідачів на судові рішення у аналогічних справах та залишив у силі рішення суду апеляційної інстанції про задоволення позовів прокурора.

Необхідно зазначити, що органи прокуратури звернулись до суду із 380 аналогічними позовами, з яких задоволено близько 230 позовів щодо повернення у державну власність понад 34,5 га землі зазначеної категорії. Також, на різних судових стадіях продовжують слухатись близько 150 позовів.


Відділ зв’язків із громадськістю та ЗМІ
Генеральної прокуратури України

кількість переглядів: 1288