Сайти

регіональних

прокуратур

 
16.07.2018

Щодо розслідування у кримінальному провадженні стосовно колишніх керівників Вищого господарського суду України

                                         

Слідчими управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України здійснюється досудове розслідування у кримінальних провадженнях за фактами організації та вчинення колишнім керівництвом Вищого господарського суду України злочинів проти правосуддя, а саме втручання в діяльність судових органів, незаконне втручання в роботу автоматизованої системи документообігу суду, винесення неправосудних рішень, а також за фактами вчиненні тяжких і особливо тяжких майнових та корупційних злочинів у період 2010-2014 років.

Враховуючи, що за окремими епізодами злочинної діяльності, у яких підозрюється колишній заступник голови Вищого господарського суду України, зібрано достатньо доказів для складання обвинувального акта, 10.07.2018 стороні захисту в порядку ст. 290 КПК України повідомлено про завершення досудового розслідування та надання доступу до його матеріалів.

Як раніше повідомлялося, за цими епізодами розслідування вказаній особі повідомлено про підозру у втручанні в діяльність судових органів та незаконному втручанні в роботу автоматизованої системи документообігу суду, а також постановлення завідомо неправосудного судового рішення з корисливих мотивів та інших особистих інтересів, тобто у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 375, ч. 2 ст. 376, ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 376, ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 376-1КК України.

Зокрема, йому інкримінується постановлення як суддею господарського суду Донецької області з корисливих мотивів та інших особистих інтересів завідомо неправосудної ухвали на користь одного з підприємств, якою незаконно зобов’язано органи місцевого самоврядування укласти із цим підприємством договір оренди земельної ділянки нормативно-правовою вартістю понад 8 млн грн строком на 49 років.

Крім того, інкримінуються вчинення на посадах голови господарського суду міста Києва та Київського апеляційного господарського суду (2011-2014 роки) шляхом обману та зловживання довірою суддів цих судів, у змові з керівництвом Вищого господарського суду України втручання в роботу автоматизованої системи документообігу суду, у тому числі шляхом запровадження механізму контрольованого розподілу позовних заяв (господарських справ) на заздалегідь визначеного суддю чи колегію суддів, а також неодноразове вчинення втручання в діяльність суддів цих судів шляхом надання вказівок про вирішення спору на користь однієї зі сторін.

Внаслідок цих дій понад вісім тисяч позовних заяв, що надійшли до господарського суду міста Києва, розподілялися з порушенням закону, з них у понад тисячі випадках автоматизований розподіл відбувався за участю одного судді (у Київському апеляційному господарському суді у понад 800 випадках).

Зокрема, серед таких справ, які розподілялися з порушенням закону і містяться ознаки втручання в діяльність суду, багато господарських справ, стороною в яких виступала держава або державні підприємства і предметом спору в яких були державні інтереси загалом на мільярди гривень. Переважна більшість цих спорів вирішувалася господарськими судами не на користь держави: це і майнові та земельні спори, і спори у сфері видобутку та користування корисними копалинами (зокрема енергетичними ресурсами) та розрахунків за них тощо.

Одночасно у цьому провадженні також завершено досудове розслідування стосовно чотирьох колишніх працівників апарату господарського суду міста Києва та Київського апеляційного господарського суду, яким інкримінується співучасть із зазначеним керівником у вчиненні втручання в діяльність судових органів та незаконному втручанні в роботу автоматизованої системи документообігу суду.

Після виконання вимог ст. 290 КПК України щодо ознайомлення з матеріалами досудового розслідування обвинувальні акти стосовно всіх вказаних осіб буде спрямовано до суду для розгляду по суті.

Досудове розслідування за іншими епізодами злочинної діяльності у системі господарських судів України, у яких перевіряється діяльність колишніх керівників Вищого господарського суду України триває.

Крім того нагадаємо, що колишній голова Вищого Господарського суду України як підозрюваний оголошений в розшук і органом досудового розслідування направлено клопотання про його екстрадицію з країни Євросоюзу. Зазначена процедура суттєво ускладнилася у зв’язку з тим, що апеляційним судом м. Києва двічі необгрунтовано скасовувалися ухвали районного суду про обрання запобіжного заходу підозрюваному у вигляді тримання під вартою (рішення про такий запобіжний захід є необхідною умовою для екстрадиції). У наступному, виходячи з позиції апеляційного суду м.Києва, районним судом відмовлено у обранні такого запобіжного заходу. Апеляція на таке рішення не розглянута вже більше 3 місяців.

Відділ зв’язків із громадськістю та ЗМІ
Генеральної прокуратури України

 

кількість переглядів: 273