Сайти

регіональних

прокуратур

 
02.09.2016

Юрій Луценко прозвітував щодо результатів розслідування кримінального провадження за фактом розв’язання і ведення представниками влади та Збройних Сил Російської Федерації агресивної війни проти України

                       

У п’ятницю, 2 вересня 2016 року, Генеральний прокурор України Юрій Луценко взяв участь у засіданні Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони.

На засіданні Генеральний прокурор України виступив зі звітом «Про результати розслідування кримінального провадження за фактом розв’язання і ведення представниками влади та Збройних Сил Російської Федерації агресивної війни проти України».

Юрій Луценко зазначив, що Головною військовою прокуратурою Генеральної прокуратури України розслідується кримінальне провадження за фактом розв’язання владою Російської Федерації та службовими особами Збройних Сил Російської Федерації агресивної війни проти України.

Генеральний прокурор констатував, що справа розслідується два роки, обсяг матеріалів кримінального провадження становить понад 800 томів, з них 350 мають гриф «таємно» та «цілком таємно».

Також він повідомив, що допитано понад 1,4 тис потерпілих, 2 тис свідків, проведено 1,8 тис судово-медичних, криміналістичних, військових, фоноскопічних, лінгвістичних та інших експертиз, здобуто понад 100 тис одиниць речових доказів, у тому числі захоплені під час проведення АТО зброя і боєприпаси, поставлені терористам Російською Федерацією.

 Юрій Луценко відзначив, що в рамках кримінального провадження розслідуються також події Іловайської трагедії. Він зауважив, що, враховуючи необхідність спеціальних знань щодо застосування сил і засобів під час бойових операцій, Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз Міністерства юстиції України проведена унікальна судова комісійна військова експертиза, яка тривала майже рік.

«Ні прокурори, ні депутати, ні навіть учасники АТО, при всій повазі до них, не можуть оцінити фактори, помилки, причинно-наслідкові зв’язки, які призвели до тих чи інших наслідків, зокрема до Іловайської трагедії. Це мають зробити фахівці, які можуть дати експертну оцінку, так само робиться в будь-якому іншому злочині: при вбивстві, при розкраданні, при будь-якому», - наголосив Генеральний прокурор. Він додав, що до експертизи було залучено 31 провідного експерта та фахівця.

Юрій Луценко повідомив, що за результатами дослідження понад 3,6 тис документів, експертами визначені ключові фактори, які призвели до загибелі людей, тимчасової окупації території АР Крим, міста Севастополь, окремих районів Донецької і Луганської областей.

«Фактор перший - державна зрада екс-президента Януковича, керівництва Збройних Сил України: Лебедєва, Березовського, Ільїна, правоохоронних органів: Якименка, Захарченка, Шуляка та інших», - констатував Юрій Луценко. «Другий фактор -розкрадання військового майна, що довело до недієздатності Збройних Сил України», - продовжив він.

Генеральний прокурор нагадав, що українська армія після розвалу Радянського Союзу отримала у спадок величезну армію: 6011 танків, 5791 бойових машин, близько 6500 одиниць артилерії, понад 1000 бойових літаків, 400 вертольотів.Юрій Луценко зауважив, що за період з 2005 по 2014 роки було продано військового майна на 1 млрд 837 млн 299 тис грн. Таким чином, було продано: танків – 832; вертольотів – 232; літаків та безпілотників – 202; БМП, БТР – 714; автомобілів – 4930; ракетно – артилерійського озброєння – 28555; стрілецької зброї – 1824362; боєприпасів - 560 млн.Генеральний прокурор відмітив, що ГПУ відкрила і розслідує низку кримінальних провадженнь за фактами розкрадання військового майна Збройних Сил України, доведення їх до стану небоєздатності.

«Можу сказати, не розкриваючи таємницю слідства в деталях, лише те, що ми виявили сенсаційні матеріали, які свідчать, що колишні керівники Міністерства оборони виносили з Міністерства повний перелік наявного озброєння, що є абсолютно секретним документом, опрацьовували його з метою знищення боєздатності Збройних Сил України. І оцінка цьому та іншим посадовим особам безумовно буде дана», - підкреслив Юрій Луценко.

За словами Генерального прокурора, третім фактором, який призвів до невдач і трагедій української армії, були численні факти самовільного залишення місць несення військової служби, дезертирства та невиконання наказів начальників серед особового складу.

Фактор четвертий - помилки керівництва АТО і українського Генерального штабу під час планування та проведення військових операцій.

«Фактор п’ятий, який за висновками експертів єдиний знаходиться у прямому причинно-наслідковому зв’язку з Іловайською трагедією, - військова агресія Збройних Сил Російської Федерації, пряме військове вторгнення на територію України», - наголосив Юрій Луценко.

Генеральний прокурор повідомив, що розслідуванням обставин і причин Іловайської трагедії установлено, що у другій половині серпня 2014 року силами АТО проведено ряд успішних операцій по визволенню населених пунктів Донецької і Луганської областей від терористичних організацій «ДНР» і «ЛНР». Керівником АТО генералом армії Муженком 11 серпня 2014 року видано наказ, на виконання якого командуючим сектору «Б» генерал-лейтенантом Хомчаком розроблено замисел, одним із завдань, якого було блокування силами Збройних Сил України та зачистка від незаконних збройних формувань міста Іловайськ силами добровольчих батальйонів. У ході реалізації розробленого замислу підрозділами Збройних Сил України було заблоковано місто Іловайськ, що разом із контролем Збройних Сил України північних околиць міста Макеєвка мало призвести до встановленню контролю над шляхами і в подальшому дозволяло взяти в оточення і звільнити місто Донецьк від терористів. З метою уникнення поразки терористичних організацій «ДНР» і «ЛНР» керівництвом РФ в другій половині серпня 2014 року організовано вторгнення на територію Донецької області із застосуванням мінометних, артилерійських та реактивних обстрілів з російської території позицій Збройних Сил України. Наймасштабніше вторгнення Збройних Сил Російської Федерації відбулось 24 серпня 2014 року.

Сили вторгнення ЗС РФ складалися з дев’яти батальйонно–тактичних груп: 35 тис осіб особового складу; до 60 танків; до 320 БМД (БМП); до 60 гармат; до 45 мінометів; 5 ПТРК. На військовій техніці Збройних Сил Російської Федерації були зняті або замасковані тактичні знаки. Водночас, з метою введення в оману та подальшого вбивства українських військовослужбовців, на російській техніці були нанесені розпізнавальні позначки українських підрозділів, що заборонено Женевською конвенцією. Співвідношення військових сил України з військами вторгнення Росії та терористичних організацій «ДНР», «ЛНР» в районі міста Іловайськ складало: особовий склад – 1 до 18; танки – 1до 11; бронетехніка – 1 до 16; артилерія – 1 до 15; «Гради» - 1 до 24.

Угрупування Збройних Сил Російської Федерації вздовж Східної ділянки державного кордону України нараховувало: 35 батальйонно-тактичних та ротно-тактичних груп; не менше 45100 військовослужбовців; до 160 танків; 1360 БМП (БТР); 350 одиниць артилерії; 130 одиниць реактивних систем залпового вогню; 192 бойових літаків; 137 вертольотів.Юрій Луценко констатував, що, враховуючи реальну загрозу російського вторгнення на всій ділянці кордону, Збройні Сили України не мали достатньої кількості сил для нарощування військ на Донецькому напрямку та одночасного забезпечення оборони інших ділянок державного кордону.

Генеральний прокурор зазначив, що у результаті вторгнення Збройних Сил Російської Федерації та маршу в напрямку міста Іловайськ 24-25 серпня 2014 року батальйони МВС «Дніпро-1», «Миротворець», «Світязь», «Херсон», «Івано-Франківськ», Нацгвардії «Донбас», а також війська сектору «Б», що знаходились в районі міста Іловайська, потрапили в оточення. З метою збереження життя українських військовослужбовців, між командуванням сил АТО та представниками Генерального штабу Збройних Сил Російської Федерації, була досягнута домовленість про надання гуманітарних коридорів для виходу військовослужбовців Збройних Сил України з оточення.

Юрій Луценко уточнив, що додатковою гарантією безпечного виходу мали стати три захоплені у полон російські десантники, щодо яких була домовленість передати їх представникам Збройних Сил Російської Федерації після виходу з оточення. У ході перемовин представники ЗС РФ умисно затягували час для облаштування тактично вигідних вогневих позицій за маршрутом виходу сил АТО з оточення.

28 серпня 2014 року представниками Збройних Сил Російської Федерації надано керівництву АТО усні гарантії безпечного виходу з району міста Іловайськ.

29 серпня 2014 року під час виходу колон, підрозділи Збройних Сил Російської Федерації за безпосередньою вказівкою керівництва російського Генерального Штабу впритул розстріляли з важкого озброєння колони українських військовослужбовців, разом із трьома полоненими російськими десантниками.

Генеральний прокурор відзначив, що дані космічної аерофотозйомки свідчать про концентрацію російської військової техніки на шляху виходу українських військових з оточеного міста Іловайськ.

Юрій Луценко повідомив, що за результатами вчинення вищим керівництвом Збройних Сил Російської Федерації віроломного вбивства: загинуло 366 осіб; 429 - отримали поранення різного ступеню тяжкості; 300 - потрапили у полон противника. Збройні Сили України понесли значні втрати озброєння і військової техніки на суму майже 300 млн грн.«Керуючись висновками експертизи про російську військову агресію, як основного фактору зазначених втрат та на підставі зібраних доказів, Генеральною прокуратурою України 8 серпня 2016 року повідомлено про підозру у вчиненні особливо тяжких злочинів проти основ національної безпеки України, миру та міжнародного правопорядку 18 особам із числа представників влади і керівництва Збройних Сил Російської Федерації. Стосовно всіх підозрюваних буде застосована процедура заочного засудження», - наголосив Генеральний прокурор України.

Також, він додав, що Генеральна прокуратура України співпрацює з Офісом прокурора Міжнародного кримінального суду у питані відповідальності керівництва Російської Федерації та представників її Збройних Сил щодо подій на сході України та в Криму.

Управління зв’язків із громадськістю та ЗМІ
Генеральної прокуратури України

кількість переглядів: 943