Сайти

регіональних

прокуратур

 
10.03.2016

Генпрокуратурою вживаються заходи щодо запровадження конструктивної співпраці із НАБУ у сфері кримінального провадження

     

Останнім часом Директором Національного антикорупційного бюро України за погодженням з керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури з посиланням на п. 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» та ст. 216 КПК України започатковано практику винесення та направлення для виконання «рішень про витребування кримінальних проваджень», які розслідуються слідчими органів прокуратури.

Зазначена позиція не відповідає чинному кримінальному процесуальному законодавству України, оскільки новий КПК України не передбачає «інституту витребування кримінальних проваджень» (був скасований) і відповідно жодного способу реалізації таких вимог Кодексом не регламентовано.

Згідно з ч. 3 ст. 9 КПК України при здійсненні кримінального провадження заборонено застосовувати закон, який суперечить цьому Кодексу.

Відповідно до Закону України «Про внесення зміни до Кримінального процесуального кодексу України щодо кримінальних проваджень, які розслідуються слідчими органів прокуратури» досудове розслідування у кримінальних провадженнях, розпочатих слідчими органів прокуратури, продовжує здійснюватися слідчими органів прокуратури, які користуються повноваженнями слідчих, до закінчення досудового розслідування.

З огляду на викладене, за ініціативою Головного слідчого управління та управління правового забезпечення Генеральної прокуратури України вживаються заходи щодо розроблення та запровадження законного механізму і способів направлення слідчими прокуратури кримінальних проваджень до інших правоохоронних органів, у тому числі Національного антикорупційного бюро України. Як приклад такої співпраці можна навести наступне.

Так, 09.02.2016 на підставі звернення працівників Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Головним слідчим управлінням Генеральної прокуратури України відповідно до вимог КПК України та Регламенту Генеральної прокуратури України до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури направлено матеріали кримінального провадження за фактом вимагання та отримання представниками законодавчої гілки влади від одного з колишніх народних депутатів України неправомірної вигоди в сумі 6 мільйонів доларів США для вирішення питання про доручення розслідування у ньому детективам Національного антикорупційного бюро України.

Проте лише через місяць, 09.03.2016, вказане кримінальне провадження, незважаючи на його актуальність та підслідність Національному антикорупційному бюро України, Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою повернуто до Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України з мотивів начебто відсутності підстав для визначення підслідності за детективами Національного антикорупційного бюро України.

Відтак, досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні надалі проводиться слідчими Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України.

Такі випадки, як свідчить практика, є непоодинокими.

Необхідно відзначити, що у засобах масової інформації висвітлюється позиція Директора Національного антикорупційного бюро України А. Ситника про начебто невиконання Головним слідчим управлінням Генеральної прокуратури України його «рішення», погодженого з керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, щодо витребування матеріалів кримінального провадження за підозрою одного з працівників Служби безпеки України у наданні неправомірної вигоди, пов’язаної з незаконним видобуванням бурштину.

З цього приводу наголошуємо, що ґрунтовним вивченням вказаного кримінального провадження встановлено, що відповідно до вимог ч. 5 ст. 216 КПК України воно не належить до підслідності детективів Національного антикорупційного бюро України, оскільки сума неправомірної вигоди значно менша за 500 розмірів мінімальної заробітної плати, а підозрюваний не відноситься до військовослужбовців вищого офіцерського складу Служби безпеки України.

З огляду на вказане, а також повністю підтримуючи необхідність конструктивної співпраці з правоохоронними органами у сфері кримінального провадження, Головне слідче управління та слідчі підрозділи підпорядкованих прокуратур висловлюють готовність до надання повного доступу прокурорам Спеціалізованої прокуратури та детективам НАБУ до наявних матеріалів кримінальних проваджень, у тому числі зазначеного вище «бурштинового» провадження, виключно у спосіб та з підстав, передбачених Законом.

Оскільки чинним законодавством України на достатньому рівні врегульовано порядок та способи зносин між правоохоронними органами у кримінальних провадженнях, тому вважаємо, що винесення керівниками та іншими службовими особами правоохоронних органів зазначених цілком робочих питань на широкий загал для обговорення громадськості, у тому числі засобом електронних соціальних мереж (Фейсбук та інші), не є припустимим та лише зашкодить ефективній взаємодії цих органів у боротьбі зі злочинністю.

При цьому вирішення наведених питань згідно норм Закону жодним чином не впливатиме на прозорість діяльності правоохоронців.

Управління зв’язків із громадськістю та ЗМІ
Генеральної прокуратури України

кількість переглядів: 763