Сайти

регіональних

прокуратур

 
29.05.2014

Завдяки заходам прокурорського реагування на користь дітей відшкодовано 18 млн. гривень

    

Генеральна прокуратура внесла подання Міністру освіти і науки України про усунення порушень законодавства щодо захисту прав дітей.

Так, результати прокурорських перевірок засвідчили наявність порушень прав дітей на дошкільну, загальну середню, позашкільну та вищу освіту.
Як з’ясувалось, Міністерством освіти і науки України, територіальними органами освіти, навчальними закладами не вживаються достатні заходи, спрямовані на доступність та безоплатність освіти, не приділяється достатньо уваги розвитку мережі навчальних закладів, зміцнення їх матеріально-технічної бази, впровадженню новітніх технологій тощо.
Так, на сьогодні у черзі для влаштування до дитсадків перебуває понад 100 тис. малюків, близько 1 тисячі дітей не охоплено загальною середньою освітою, майже 60% школярам у позакласний час недоступні гуртки та секції.

Залишаються нереалізованими Державні цільові соціальні програми, спрямовані на розвиток дошкільної, позашкільної та професійно-технічної освіти, підвищення якості шкільної природничо-математичної освіти.
Як наслідок не зведено 30 нових дитсадків, припинено діяльність 147 шкіл, де навчалося 3 тис. учнів. Дотепер не забезпечено всіх дітей-інвалідів послугами навчальних закладів, хоча це завдання мало бути виконано до 2010 року. Не створено філій позашкільних установ у сільській місцевості, модернізації їх навчально-методичної та матеріальної бази.
У Полтавській, Хмельницькій, Одеській та інших областях школярі навчаються за застарілими підручниками, з терміном використання більше 5 років. Натомість за результатами перевірок прокурорами п'яти районів м. Одеси встановлено необгрунтоване витрачання органами освіти 520 тис. грн. бюджетних коштів, виділених для придбання підручників для дітей. За цими фактами розпочато кримінальні провадження.
Також під час перевірок з’ясовано, що майже половина загальноосвітніх навчальних закладів не має доступу до швидкісного Інтернету, 2 тис. шкіл взагалі не підключені до всесвітньої мережі, а кожен восьмий комп'ютер, який використовується учнями, технічно несправний.

Як відомо, понад 10 років діє державна програма «Шкільний автобус». Водночас очікуваних результатів щодо забезпечення стовідсоткового перевезення учнів не досягнуто. Так, прокурорами виявлено майже 30 тис. дітей, які позбавлені такого права. Лише торік не закуплено запланованих програмою 95 шкільних та 24 спеціальних автобусів.

Крім того, мають місце порушення прав дітей на безпечні та нешкідливі умови навчання. Торік у навчальних закладах травмувалися 9,3 тис. дітей.
Зокрема, у Черкаської області зазнав смертельних тілесних ушкоджень від однолітків учень 7 класу. За відсутності контролю педагогів двоє школярів з м. Харкова жорстоко побили однокласницю. У Львівській області на розгляді суду перебуває кримінальне провадження, розпочате стосовно вчителя школи- інтернату, який під час уроків застосовував фізичне насилля до учнів.
Водночас керівниками навчальних закладів не забезпечено розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу. Прокурорами виявлено більше 200 випадків травмування дітей, за якими розслідування не проведено.

Також в ході прокурорських перевірок виявлено численні випадки привласнення та розтрати бюджетних коштів, виділених на утримання дитсадків, шкіл, професійно-технічних навчальних закладів. До прикладу, керівництвом дитячо-юнацької спортивної школи у м. Києві розтрачено 825 тис. грн., виділених на ремонт закладу.
Загалом у Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Луганській, Львівській, Одеській, Полтавській та інших областях викрито 60 подібних фактів.

Установлено також численні порушення при проведенні державних закупівель у Дніпропетровській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Кіровоградській, Луганській, Полтавській та інших областях.
Так, керівництвом відділу освіти в Одеській області укладено угоди з підприємцем на придбання продуктів для навчальних закладів на суму 827 тис. грн. взагалі без проведення тендера. В одному з районів Сумської області проведено п'ять процедур відкритих торгів із закупівлі продуктів на суму 1,7 млн. грн. за завищеними цінами.

Усього за результатами проведеної перевірки прокурорами розпочато 70 кримінальних проваджень, на їх вимогу до дисциплінарної відповідальності притягнуто близько 1 тис. службових осіб органів освіти, керівників навчальних закладів, які допустили порушення прав учнів. Завдяки заходам прокурорського реагування на користь дітей відшкодовано 18 млн. гривень, заявлено позови на 4 млн. грн.

Генеральною прокуратурою і в подальшому будуть вживатись вичерпні заходи, спрямовані на забезпечення захисту прав та інтересів дітей.

Прес-служба Генеральної прокуратури України

кількість переглядів: 1490