Сайти

регіональних

прокуратур

 
27.08.2012

Органами прокуратури перевірено законність проведення вступної кампанії - 2012

порушено 20 кримінальних справ

     Майже 700 тис. абітурієнтів подали до ВНЗ України понад 2 млн. заяв

     За інформацією МОНмолодьспорт України цього року бажання отримати вищу освіту виявило 691,5 тис. вступників (молодші спеціалісти, бакалаври, спеціалісти, магістри). До 854 вищих навчальних закладів різної форми власності та їх структурних підрозділів, подано понад 2 млн. заяв. Водночас, до 91 вищого навчального закладу не надійшло жодної заяви про вступ на навчання, в основному це заклади приватної форми власності.

     9 ВНЗ без ліцензій приймали заяви від вступників

     Органами прокуратури проведено перевірки додержання вимог Закону України «Про вищу освіту», якими встановлено суттєві порушення прав учнівської молоді на доступність здобуття вищої освіти.
     Зокрема, усупереч вимогам Закону України «Про вищу освіту» 9 вищих навчальних закладів здійснювало прийом абітурієнтів за відсутністю ліцензії або сертифікатів про акредитацію на надання освітніх послуг за окремими спеціальностями.

     Приймальні комісії деяких ВНЗ працювали за відсутності журналів прийому заяв

     Умовами прийому до деяких вищих навчальних закладів не визначено розклад роботи приймальних комісій, обсяги прийому студентів, кількість місць у гуртожитках, умови їх надання вступникам, поза конкурсного зарахування осіб пільгових категорій тощо. Такі порушення встановлено прокурорами майже всіх регіонів.
     Допускаються порушення членами приймальних комісій навчальних закладів, а саме неякісне оброблення документів, неналежне ведення журналів реєстрації заяв на вступ. У Київському національному університеті будівництва та архітектури, Запорізькому національному університеті взагалі були відсутні журнали прийому заяв та документів, що порушує принцип прозорості під час вступної кампанії. З абітурієнтів вимагались документи, що не передбачені законодавством, зокрема інформації з міськрайвійськоматів, довідки про склад сім'ї тощо. Не завжди вчасно оприлюднювались рішення приймальних комісій. Накази про зарахування на навчання не публікувались на офіційних сайтах закладів.

     Мали місце факти безпідставного зарахування абітурієнтів до навчальних закладів

     Мали місце факти надання органами місцевої влади цільових направлень для підготовки фахівців для сільської місцевості вступникам, які в ній не проживали. Так, третину таких абітурієнтів безпідставно зараховано до Луцького базового медичного коледжу на навчання на умовах цільового прийому. Крім того, мали місце факти безпідставного зарахування абітурієнтів до одного із Сумських університетів.

     У Кривому Розі порушено права абітурієнтів пільгових категорій

     Порушуються права абітурієнтів пільгових категорій. Зокрема, на загальних підставах службовими особами Криворізького національного університету прийнято документи для вступу до магістратури від осіб, які мають статус дітей-сиріт та дитини військовослужбовця, що загинув під час виконання службових обов'язків.

     У трьох ВНЗ без конкурсу студентів переводили на безоплатну форму навчання


     Допускаються порушення прав неповнолітніх при відрахуванні з вищих навчальних закладів, переведенні студентів з контрактної форми навчання на безоплатну. Так, без проведення конкурсів, документів, що підтверджують підстави переведення, врахування середнього балу успішності, участі представників органів місцевого самоврядування переводились на іншу форму навчання студенти у Волинському національному університеті ім. Л.Українки, Чернівецькому торговельно-економічному інституті та Черкаському державному технологічному університеті.

     Директор коледжу упродовж двох років незаконно стягнув зі студентів понад 75 тис. грн.

     Встановлено факти незаконного збільшення розміру оплати за навчання у Севастопольському міському гуманітарному університеті та Полтавському музичному училищі ім. М.В.Лисенка. Прокурором Любешівського району Волинської області порушено кримінальну справу стосовно директора Любешівського технічного коледжу Луцького національного технічного університету, який упродовж двох років незаконно стягнув зі студентів понад 75 тис. грн.

***

     Не створено належних умов проживання у студентських гуртожитках, кімнати перенаселені, потребують ремонту. Крім того, у них проживають сторонні особи, при цьому студенти змушені винаймати житло.

     Студентам Сумщини відшкодовано майже 1 млн. стипендій

     Непоодинокі порушення прав студентів на своєчасну та повну виплату стипендій. Так, при наявності коштів на рахунку Сумського державного педагогічного університету ім. Макаренка, його керівництвом не виплачено стипендію 108 студентам природничо-географічного факультету. За втручання прокурорів студентської молоді відшкодовано майже 1 млн. грн.

     За одержання хабарів за сприяння у вступі до навчальних закладів порушено 9 кримінальнийх справ

     Не викорінено хабарництво в навчальних закладах. За одержання хабарів за сприяння у вступі до навчальних закладів, успішному складанні заліків та іспитів цього року прокурорами Дніпропетровської, Запорізької, Львівської, Тернопільської та Харківської областей порушено 9 кримінальних справ. Зокрема, Мелітопольським міжрайонним прокурором Запорізької області направлено до суду кримінальну справу стосовно директора медичного колледжу, який одержав хабар за зарахування абітурієнта на бюджетну форму навчання. Крім того, прокурорами Дніпропетровської, Кіровоградської та Полтавської областей складено 4 адмінпротоколи про вчинення корупційних правопорушень стосовно посадових осіб вищих навчальних закладів.

     За результатами перевірки прокурорами порушено 20 кримінальних справ

     Всього за результатами перевірки прокурорами порушено 20 кримінальних справ, внесено 182 документи реагування, за результатами розгляду яких до дисциплінарної відповідальності притягнуто 108 посадових осіб, опротестовано 198 наказів керівників вищих навчальних закладів, правил та умов прийому.

Відділ зв’язків із засобами масової інформації
Генеральної прокуратури України

кількість переглядів: 77559